Tczew - TCZ.PL - Forum dyskusyjne

Pełna wersja: W Starogardzie Galeria Focus Park a w Tczewie ...Nadal NIC !
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Starogardzki Focus Park
KOCIEWIE. - Parkridge jest właścicielem terenu kupionego od Polpharmy. Czy Polpharma sprzedała ten teren pod warunkiem, że Parkridge zaoferuje offset (umownie tak nazywając: dozwolony prawem prezent dla miasta)? Kiedy to było?

Na pytania Tadeusza Majewskiego odpowiadają przedstawiciele Parkridge Retail Poland.

- Nie było żadnych ustaleń miedzy Parkridge a Polpharmą odnośnie offsetu. Była typowa umowa między dwoma podmiotami, bez żadnych ustaleń dodatkowych. Parkridge nabył teren od Polpharmy niecałe 2 lata temu.

- Czy to prawda, że ten offset wynosił najpierw 10 mln zł, a teraz czy wynosi 20 mln zł?
- Parkridge od samego początku komunikował, że koszt tej inwestycji to ok. 200 mln zł, a na inwestycje dodatkowe przeznaczy 5 procent wartości inwestycji, czyli 10 mln zł.

- Ile za, powiedzmy, 20 mln zł można wybudować typowych basenów przyszkolnych czy osiedlowych (spotkałem się ostatnio z uwagą, że baseny w osiedlach byłyby ciekawsze niż centralny aquapark)?
- Dla przykładu: koszt budowy basenu krytego w gminie w gminie Warta Bolesławicka wynosi ok. 7 - 8 mln zł, a roczne koszty jego utrzymania dla gminy to od. 700 tys. zł do miliona złotych.

- Uściślijmy: Co to znaczy offset? Czy to pieniądze, które ma dostać do dyspozycji miasto:
a/ bez wskazania przez "offsetodawcę" calu, na jaki ma te pieniądze przeznaczyć?
b/ ze wskazaniem celu?
c/ czy to mają być pieniądze zainwestowane przez Parkridge w miasto ze wskazaniem przez władze miasta celu inwestycyjnego niedotyczącego galerii?
- W tym przypadku wydaje nam się, że można raczej mówić o inwestycjach na rzecz miasta, co w praktyce oznacza wsparcie miasta, zainwestowanie w nie pewnej kwoty, przy uzgodnieniu z władzami zapotrzebowania inwestycyjnego.... W Starogardzie Parkridge planuje: modernizację układu drogowego ulic Kościuszki i Jana Pawła wraz ze przyległymi skrzyżowaniami, remont kolektora kanalizacyjnego, modernizację Gimnazjum nr 1 oraz zainwestowanie w budowę zaplecza sportowego... Na przykład w Rybniku wyremontowaliśmy główny plac miasta i układ drogowy w centrum.

- Kiedy władze Starogardu otrzymały propozycję budowy galerii z informacją o offsecie?
- W zasadzie na pierwszej prezentacji projektu. Zresztą w każdym mieście planujemy zawsze działania dodatkowe (â??offsetoweâ?), więc zawsze też od początku komunikujemy naszą gotowość do wsparcia miasta i plany w tym względzie. Decyzje odnośnie konkretnych propozycji dla miasta zawsze podejmujemy po rzeczowej analizie budżetu oraz na podstawie rozmów z władzami miejskimi, które również często same wskazują nam ważne dla miasta działania.

- Dlaczego żadna ze stron (władze miasta i Parkridge) nie informowały o tym społeczeństwa regionu? (Oczywiście rozumiem, że w biznesie obowiązują pewne zasady â?? na przykład tajemnicy handlowej, ale... - chyba jednak władze powinny poinformować o tak dużej propozycji.)
- Zanim odbyła się prezentacja 16 czerwca, dwukrotnie miały miejsce prezentacje przed komisją Rady Miasta podczas posiedzenia Rady Miejskiej. Wszyscy zaproszeni mogli w prezentacji swobodnie uczestniczyć, zadawać pytania i oczekiwać odpowiedzi. Na zorganizowanie spotkania z większą grupą zainteresowanych - z mediami i przedstawicielami Starogardzkiego Klubu Biznesu - zdecydowaliśmy się w chwili, gdy stwierdziliśmy, że jest słaby przepływ informacji pomiędzy Urzędem, Radą Miejską i mediami... Dlaczego nie było żadnych informacji z naszej strony? Możemy mówić tylko za siebie, nie za urząd. Parkridge na bardzo wczesnych etapach rozmów z władzami miasta, kiedy nie ma jeszcze żadnych konkretnych decyzji ani wiążących stanowisk, nie komunikuje szerokiej publiczności o swoich planach i nie dokonuje publicznych obietnic, choć zawsze jest w stanie je zrealizować.

- Czy w momencie zakupu terenu od Polpharmy firma Parkridge wiedziała o tym, że obok na terenie Neptuna lokalni biznesmeni przymierzają się do budowy innej galerii?
- Kiedy Parkridge kupował teren od Polpharmy, nie wiedzieliśmy nic na temat planów lokalnych biznesmenów. Informację o ich planach budowy galerii dostaliśmy, kiedy nasze rozmowy z Urzędem Miejskim trwały już kilka miesięcy.

- Czy Parkridge będzie budować galerię pomimo tego, że obok będzie powstawać druga?
- Tak.
- Czy Parkridge widzi możliwość wspólnego działania z podmiotem panów Szwarca i Pastwy? Jeżeli widzi, to jak to by mogło wyglądać?
- W tej kwestii nie mamy doświadczenia. Nie wiemy, na czym miałaby taka współpraca polegać. Jeżeli panowie Pastwa i Szwarc mają dla nas ofertę, to jesteśmy chętni ją rozważyć. Do tej pory nie było żadnej propozycji ani dyskusji w tej kwestii. Parkridge już ma zatwierdzone pewne plany działań i nie mamy pomysłu, jak miałaby taka współpraca wyglądać. Nie widzi także powodu wychodzenia do tych przedsiębiorców z taką propozycją.

- Czy Parkridge dokładnie przebadało, jak duży pieniądz krąży w Starogardzie i regionie? Jeżeli chce budować tu galerię, to chyba znaczy, że Starogard (i region) po przebadaniu wyszedł jako bardzo bogate miasto i miasto z dobrymi perspektywami rozwoju...
- Parkridge stosuje standardowe metody badania możliwości funkcjonowania galerii na rynku lokalnym. I zawsze uważaliśmy, że nie tylko w dużych i bogatych miastach mogą sprawnie funkcjonować galerie handlowe. Mogą one równie dobrze funkcjonować w mniejszych miastach, gdyż potrzeby mieszkańców małych miast są identyczne, jak ludzi zamieszkujących większe aglomeracje. Staramy się po prostu wychodzić naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom miast mniejszych.

- Czy Parkridge, przymierzając się do budowy galerii w Starogardzie, był już w takiej sytuacji, że miała konkurenta w postaci lokalnego biznesu?
- W Rybniku w tym samym czasie, kiedy Parkridge budował Focus Park, powstawała druga, konkurencyjna galeria â?? Plaza, oddalona od FP o ok. 500 m. W Gliwicach naprzeciw naszej działki (którą mamy od 3 lat) w ubiegłym roku otwarto galerię Forum.

- A więc była już w takiej sytuacji... Czy spotkała się z faworyzowaniem przez władze lokalnego biznesu jednego z podmiotów?
- Nie. Wierzymy w obiektywne traktowanie każdego inwestora przez władze lokalne.

- Czy Parkridge nie boi się w przypadku Starogardu nierównego potraktowania obu podmiotów?
- Wierzymy w obiektywne traktowanie każdego inwestora przez władze lokalne.

- Czy już teraz Parkridge nie czuje, że takie zjawisko jest - faworyzowanie jednego podmiotu przez media i władze?
- Minimalnie, w niektórych wywiadach czy raportach spotykamy się z faworyzowaniem lokalnych biznesmenów. Na szczęście są media, które działają wyłącznie zgodnie ze standardami i normami rzetelnego, rzeczowego dziennikarstwa. I bardzo nas to cieszy.

Autor: (.)
Źródło: Gazeta Kociewska

n0000ne

Dla podgrzania atmosfery Wink
Nowe Centrum Starogardu

hautameki

nerw mnie bierze ze oni maja galerie a my nie.
Przestancie juz narzekac, te 30km do gdanska to taki wielki wysilek ? Te 40 minut pociagiem albo samochodem ? Grrr, a ile rzeczy mamy my a starogard nie ? Niie mozna miec wszystkiego
przepraszam ale czy ktoś z Was marudy był w Starogardzie i widział te "galerie" ????

Owszem są one ładniejsze niż nasz Manhattan ale ... w jednej galerii jest tylko kilka sklepów i to wszystko. To nie są centra na miarę Gdańskich. Wiec nie ma czego im zazdrościć

staromieszczanin

Jeśli kogoś to pocieszyc ma to my też mamy swoją "galerię", a mianowicie Echo.

L

Tak się zastanawiam czy Retman nie zaprzepaścił swojej szansy na zostanie galerią handlową. Obiekt moim zdaniem wystarczająco duży (chodzi o wszystkie kondygnacje) jak na nasze miasto, tyle że o tym że coś jest galerią handlową decyduje (oprócz lokalizacji) odpowiedni dobór sklepów i usług. A niestety Retman podobnie jak Manhatan czy też 'galeria' na Dworcu Głównym w Gdańsku sprawia wrażenie jakby o doborze decydował dziki kapitalizm - kto da więcej ten się wprowadza - i dzięki temu mieliśmy tam już mydło i powidło - sklep z plastikowymi miskami, towary zajęte przez urząd celny, dwa czy trzy sklepy z gaciami od tego samego dostawcy z Łodzi, niemarkowe buty, itp. itd. a już ostatecznie dzieła zniszczenia dokonała ta Biedronka na parterze.
Swoją drogą jak już zdarzy się cud że w Tczewie powstanie profesjonalnie zorganizowana galeria handlowa to nie mogę się doczekać lementów naszych lokalnych biznesmenów którzy pragnęli tam otworzyć swoje sklepy z gaciami, budki z kebabami/kebapami itp cuda na kiju ale im źli ludzie (i tutaj mogłyby się pojawić określenia znane z anteny RM) nie pozwolili.

staromieszczanin

Retman może i spory, może i lokalizacja dobra, ale to stary blaszak, do którego jedynie ludzie mieszkający w okolicy przychodzą. (No chyba, że do Komfortu). Ledwie trzymające się Echo, które przeżyło brak spożywki przez długi czas, Carrefour, który przyciąga sporo ludzi, ale sklepy wokół za dobrze nie stoją i Manhattan, do którego jednak ludzie przychodzą, ale to "galerią", jakiej Tczewianie by chcieli nie jest.
Ale chyba nikt się nie łudzi, że w Starogardzie to będzie coś na kształt Galerii Bałtyckiej, czy innego miejsca trójmiejskich pielgrzymek, tylko raczej takie większe Echo.

tjk

staromieszczanin napisał(a):Ale chyba nikt się nie łudzi, że w Starogardzie to będzie coś na kształt Galerii Bałtyckiej, czy innego miejsca trójmiejskich pielgrzymek, tylko raczej takie większe Echo

A gdyby tak teren po dawnym Malinowie, obejmujący wszystkie działające tam sklepy i firmy usługowe, począwszy od sklepu meblowego i myjni samochodowych, poprzez Kaufland, Nomi, Echo, firanki, sprzedaż węgla i skończywszy na Biedronce nazwać szumnie RASPBERRY'S PARK? Uzupełnić to informacją o dziesiątkach tysięcy metrów kwadratowych powierzchni handlowych i bezpłatnych parkingach dla tysięcy samochodów - to byłaby potęga! Sprawny marketing mógłby sprawić cuda.
jak dla mnie to kupcy z manhatanu nie myślą o przyszłości. Zamiast stawiać kolejne hale powinni postawić budynek kilku piętrowy pozostały teren przeznaczyć na parking. W ten sposób powstałaby galeria. Na poziomie 0 spożywka, mięsa, ryby, poziom 1 w górę ciuchy, bary itd. A teraz co mamy duszne, beznadziejne baraki i czym się tu zachwycać?
DOŚWIADCZENIE uczy, że w Tczewie nie maja szansy sklepy z ciuchami nawet z półki >nisko-średniej>!
Próbowało Makalu - zamykaja, próbował Kiosk - zamknięty, próbowało Tiffi - to samo. Jedynie OLA się utrzymuje, ale to juz innabajka, inna przyczyna. Więc co? Galeria dla chłamu za 30- 40 zł? To samo z kosmetykami.
Za blisko Gdanska. Chocby i były nie wiem jak dobre sklepy w Tczewie, ludzie i tak wybiora Trójmiasto.
Już widzę te tłumy szturmujace Empik i dobre odzieżowe czy kosmetyczne marki, ha, ha!!
I nie dziwcie się że miasto opanowane jest przez różne Lidle i Biedronki. To jest na pewno poprzedzone badaniami rynku i okazuje się, że taki właśnie mamy target.
To samo z kinem.
I nie jest to wina władz miasta, inwestoeów, kupców czy jeszcze Bóg wie kogo, ale was, drodzy tczewianie...
A Top-Secret to nie marka ...
a Butik?
tez jakas markaWink
a Top Secret to slaba srednia firma, ktora ledwo zipie, ponad polowa sklepow juz zostala zamknieta.
Top Secret czy Butik to tanie, młodziezowe firmy, a i tak w Tczewie cienko przędą. ie ma co zaprzeczać faktom.
Zaklinanie rzeczywistości nic nie da, rzeczywistość jest jaka jest

CiernicK

Ta tzw. nisko-srednia polka, to nic dziwnego ze sie nieprzyjela, bo nigdzie nie ma za duzych szans, ceny tylko troche nizsze niz w miare dobrych sklepach, a jakosc tylko troche lepsza, niz to wszystko z mantaszki/rynku. Mysle ze juz wlasnie takie reservedy, reportery, vertus czy privete member czy inne na podobnym ceno-jakosciowym poziomie spokojnie by sie utrzymaly w Tczewie.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18