Tczew - TCZ.PL - Forum dyskusyjne

Pełna wersja: [split] O Malborgu i Kwidzyniu ;)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cytat:Zajęcia odbywałyby się w Turzy na jezioze Damaszka
w Turzu

to Turze, nie ta Turze Wink
Turze-Turzu
Pomorze-Pomorzu
miejscowi tez mówią ze "w Turzy" Tongue

marti

(2010-06-11, 20:02)Karolina napisał(a): [ -> ]miejscowi tez mówią ze "w Turzy" Tongue

Co ciekawe, mówi się też do Turzy (np. gdzie jedziesz nad jezioro?)

Ale faktycznie, poprawnie jest w Turzu, do Turza.
(2010-06-11, 20:02)Karolina napisał(a): [ -> ]miejscowi tez mówią ze "w Turzy" Tongue
WiemBig Grin ale to wcale nie oznacza, że mówią dobrzeTongue
Zawsze mnie zastanawiało czemu to sprawia taką trudność. Przecież nie jest to jakaś dziwaczna, nieregularna nazwa miejscowości Smile
to od dzis bede jezdzic do Turza, ale nie nad jezioro tylko po troche sportu Wink
i bede w Turzu
(kolejny problem jezykowy, moze jakies nalecialosci... typu "usiadz sie" i "przyjeciny")
Podobną trudność sprawia Kwidzyn, a zwłaszcza jego odmiana (w Kwidzynie) Big Grin
A Gniewioki so z Gniewa czy z Gniewu? To chyba tak samo jak Tczew się odmienia, co?

(2010-06-11, 21:34)aga_piet napisał(a): [ -> ]Podobną trudność sprawia Kwidzyn, a zwłaszcza jego odmiana (w Kwidzynie) Big Grin

Niektórzy myślą, że to jest Kwidzyń. Ale Malborg jest rozbrajający.Tongue
O tak, Malborg, a zwłaszcza w Malborgu Smile
Cytat:A Gniewioki so z Gniewa czy z Gniewu? To chyba tak samo jak Tczew się odmienia, co?

DokładnieSmile z Gniewa, tak samo jak z Tczewa, a nie z Tczewu Big Grin

Cytat:Ale Malborg jest rozbrajający.:p
oj tak, "Malborg" mnie rowala Rolleyes
Kiedyś natknęłam się na książkę napisaną przez jakieś tczewskie zakonnice, o jakimś kościele i tam na okładce był Malborg
(2010-06-11, 21:43)leoncjo napisał(a): [ -> ]Niektórzy myślą, że to jest Kwidzyń.

Najstarsi górale pamiętają, że kiedyś był. Z kreseczką. I się odmieniał, jak Toruń. Teraz jest bez kreseczki i się odmienia, jak Olsztyn.
osoby nieco starsze wiekiem mówią też jadę do Sopot, pracuję w Sopot

ja kilka razy w życiu spotkałem się z taką odmianą
a może oni po prostu mówią Zoppot? Smile
(2010-06-14, 11:45)szefu napisał(a): [ -> ]a może oni po prostu mówią Zoppot? Smile

I Dirschau.Tongue
ale przecież kiedyś się tak mówiło..sopot się nie odmieniał, tak jak radio i kino...