Tczew - TCZ.PL - Forum dyskusyjne

Pełna wersja: Zmiana opraw ulicznych na energooszczędne typu LED !
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
W Tczewie wymiana opraw ulicznych dałaby 65-70 % Oszczędności energii elektrycznej i przepiękny efekt LED !

W Polsce mało kto uświadamia sobie, jak duże oszczędności niesie zastosowanie technologii LED w oświetleniu ulic i dróg. Tymczasem jej trwałość jest trzykrotnie większa niż tradycyjnych źródeł światła, a skumulowane oszczędności energii mogą sięgnąć nawet 70 procent.

– Przyszłość oświetlenia w Polsce będzie opierać się na technologii LED i białym świetle – mówi Bogdan Rogala, prezes Philips Lighting Polska. – Jednak obecnie tylko 5 proc. opraw oświetlenia ulicznego ulega wymienianie w ciągu roku. Przy tym tempie transformacja zajmie ok. 20 lat. Oznacza to niewykorzystanie ogromnych możliwości zarówno z punktu widzenia zmniejszenia kosztów dla gmin, jak i pozytywnego wpływu na środowisko, dzięki redukcji zużycia energii i zmniejszenia emisji CO2. Szacujemy, że przy zastosowaniu aktualnie dostępnych technologii można ograniczyć roczne zużycie energii elektrycznej na oświetlenie dróg, ulic i miejsc publicznych w Polsce o około 400 mln zł w ciągu roku.

Nowoczesne oświetlenie drogowe może zostać wyposażone w elementy sterujące, dzięki czemu automatycznie dopasowuje się do potrzeb użytkowników ruchu. Jednym z krajowych przykładów zastosowania takiego „inteligentnego” systemu jest instalacja w Poznaniu na ulicy Głogowskiej – ruchliwej arterii wylotowej, prowadzącej do węzła autostrady A2.

Parametry oświetlenia na tym odcinku ulicy zmieniają się same w zależności od sygnałów stacji pogodowych, sygnalizacji świetlnej, kamer drogowych, pomiarów natężenia ruchu lub zegarów systemowych. W przypadku otrzymania sygnału o pogorszeniu warunków drogowych (np. śnieżyca) lub utrudnieniach w ruchu (np. wypadek), system automatycznie dobiera właściwe parametry oświetlenia. Analogicznie, w razie mniejszego natężenia ruchu, uliczne światło utrzymane jest na odpowiednio niższym poziomie.

Oświetlenie LED jest nie tylko energooszczędne i ekologiczne w porównaniu ze światłem żółtym sodowym, ale również bardziej przyjazne dla mieszkańców. Białe światło generowane przez diody LED sprawia, że otoczenie postrzegane jest jako jaśniejsze i bardziej naturalne. LED-owe światło jest również kluczowym czynnikiem zwiększającym poczucie bezpieczeństwa, ponieważ dzięki niemu łatwiejsze staje się rozpoznawanie obiektów, kolorów i kształtów po zmroku.

Zwiększona widoczność stanowi również główny element przyczyniający się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Testy przeprowadzone na zlecenie firmy Philips wykazały, że przy białym świetle kierowcy mogą szybciej i z większej odległości dostrzec obiekty lub ruch na poboczu. Z kolei piesi i rowerzyści prędzej zauważą nadjeżdżające pojazdy i stosownie reagują.

Sposób finansowania modernizacji oświetlenia

Konieczność oszczędzania w miastach nie musi oznaczać braku inwestycji. Modernizację oświetlenia można bowiem przeprowadzić w oparciu o formułę finansowania projektu z oszczędności, wygenerowanych dzięki zmniejszeniu rachunków za zużytą energię. Taki system finansowania daje gminom nie tylko możliwość wymiany oświetlenia na bardziej nowoczesne i ekologiczne, ale również wygenerowania oszczędności po spłacie kredytu na inwestycję.

Modernizację oświetlenia w Trzebielinie przeprowadzono w oparciu o formułę typu ESCO (Energy Saving Company), która polega na finansowaniu inwestycji ze środków zaoszczędzonych dzięki nowym rozwiązaniom. Decydując się na współpracę w ramach ESCO gmina otrzymuje usługę kompleksowej modernizacji i konserwacji oświetlenia ulicznego prowadzoną przez Energę Oświetlenie, a koszt inwestycji nie obciąża dodatkowo budżetu gminy.

W Olsztynie, gdzie ilość opraw wynosi 8, 8 tys. o mocy 0,17 KW, opłaty za energię wynoszą ok. 2, 7 mln złotych rocznie. W przypadku modernizacji oświetlenia i zastosowania opraw LED-owych z redukcją mocy z 0,093 KW do 0,072 KW, rachunek za energię byłby o ponad połowę mniejszy. Natomiast oszczędność finansowa dla miasta w skali roku wyniosłaby
1 mln 302 tysiące złotych. To ponad 13 mln złotych oszczędności wygenerowanych w ciągu 10 lat! Natomiast sam okres zwrotu takiej inwestycji następuje już po 5 - 6 latach funkcjonowania systemów LED.

LED’y w polskich miastach

Jeden z pierwszych projektów wdrożenia oświetlenia drogowego LED w Polsce miał miejsce
w Krakowie, na odcinku drogi wojewódzkiej o dużym natężeniu ruchu, położonej przy
ul. Wielickiej. W maju zdemontowano tam przestarzałe oprawy sodowe i zastąpiono je oprawami Philips LED typu Speed Star. Jedna taka oprawa pobiera energię o mocy 156W, podczas gdy jej sodowa poprzedniczka aż 250W. Projekty wdrożenia nowoczesnego oświetlenia LED wdrożono również m.in. w Warszawie przy ul. Calinescu i Gorzowie Wielkopolskim przy ul. Szmaragdowej. Oświetlenie LEDowe testują także Gdańsk i Olsztyn.

Tego typu modernizacja oświetlenia jest dostępna nie tylko dla średnich i dużych gmin. Przykładem może być gmina Trzebielino, położona w województwie pomorskim, licząca niecałe 4 tys. mieszkańców, która jako pierwsza w kraju, została w pełni oświetlona przy użyciu energooszczędnego oświetlenia LED. W ciągu miesiąca dokonano tu modernizacji 351 opraw oświetleniowych, z czego 218 sztuk wymieniono na nowe oprawy LED, a pozostałe 138 sztuk wykorzystano do ponownego montażu, wymieniając źródło światła.Wcześniej gmina była oświetlana głównie przez energochłonne oprawy rtęciowe o mocy 250W. Dzięki modernizacji ulice są znacznie lepiej oświetlone, a koszty zużycia energii elektrycznej spadły aż o 55%.

Kalkulator oszczędności

Dokładny poziom oszczędności, wynikający z zamontowania oświetlenia ulicznego LED w kilku polskich miastach, można zobaczyć dzięki aplikacji monitorującej, stworzonej przez firmę Philips Lighting Poland (http://www.lighting.philips.pl/lightcomm...icznik.wpd). Dostępne są tu liczniki, które pokazują skalę oszczędności energii w kWh, ilość zaoszczędzonych złotych i poziom obniżenia emisji CO2 dla danego miasta. Każde kolejne, które zamontuje uliczne systemy LED, zostanie włączone do aplikacji, aby istniała możliwość śledzenia wygenerowanych w ten sposób oszczędności.

Rewolucja 100% LED w mediach społecznościowych

Dla wszystkich, zainteresowanych zastosowaniem technologii LED w oświetleniu ulicznym i drogowym uruchomiono specjalną platformę komunikacyjną w mediach społecznościowych.

Na portalu Google+ powstał pierwszy polski profil przeznaczony do komunikacji z pasjonatami oświetlenia i profesjonalistami. Philips Lighting Poland publikuje tu informacje dotyczące zastosowań technologii LED oraz przykłady dotychczasowych modernizacji oświetlenia w Polsce i na świecie. Subskrybenci mogą komentować posty, zadawać pytania i brać czynny udział w dyskusji (https://plus.google.com/u/0/112746248013509463963/posts).

Z kolei użytkownicy portalu Facebook mogą wziąć udział w wydarzeniu „Lepsze światło na polskich ulicach – rewolucja 100% LED”, aby wyrazić swoje poparcie dla idei zastępowania przestarzałych opraw sodowych nowoczesnymi i energooszczędnymi lampami LED (http://www.facebook.com/events/437106223021648/).

Dodatkowych informacji udziela:
[deleted]

[Reklamie i kryptoreklamie mówimy "NIE" (MacGyver)]
Za tę wypowiedź użytkownik otrzymał ostrzeżenie
(2012-12-15, 09:56)taki-jeden napisał(a): [ -> ]W Tczewie wymiana opraw ulicznych dałaby 65-70 % Oszczędności energii elektrycznej i przepiękny efekt LED !

Chciałbym zobaczyć Twoje wyliczenia - skąd masz takie dane? Czy wiesz ile dokładnie kosztuje oświetlenie miasta?

Jaki jest koszt wymiany?

Nie jestem przeciwnikiem LED-ów (sam wymieniłem część oświetlenia na LED-y w tym SMD), jednak nie lubię takiej głupiej reklamy - zwłaszcza Philipsa (nie lubię tej marki w oświetleniu).

Ariel

taki jeden - powinieneś zaznaczyć: ,,Post zawiera lokowanie produktu";P

Miałem już do czynienia z kilkoma produktami Philips Lighting - były to świetlówki kompaktowe. Moja opinia podparta jest więc doświadczeniem. Świetlówki te były droższe niż konkurencji (25zł/szt), przy mniejszej jak się okazało trwałości i sprawności. Z 6 świetlówek 2 padły w ciągu pierwszych dwóch lat świecenia.

W Tczewie w zdecydowanej większości korzystamy z sodowych źródeł światła. Czy jest to dobre rozwiązanie?

Porównajmy:

Oprawa uliczna z diodami LED Advision 125 W, z wbudowanym układem zasilającym (dalej LED).
Lampa sodowa Osram 150W 576715 z oprawą ES System i układem zasilającym (dalej Sodowa).

CENA:

LED: 2878 zł
Sodowa: 438 zł

Warto zauważyć że samo źródło światła w lampie sodowej kosztuje 88 zł - wpływa to na koszty eksploatacji.

TRWAŁOŚĆ:

LED: > 50 000 (producent podaje trwałość diod LED, jest to jednak chwyt marketingowy, ponieważ pomija trwałość przetwornicy która jest znacznie bardziej narażona na uszkodzenie np. w skutek wysokich lub niskich temperatur).

Sodowa: 32 000 (lampy sodowe wymagają prostego układu zasilającego - transformatora, niezwykle rzadko ulega on uszkodzeniu).

SPRAWNOŚĆ:

LED: 85 lm / W (łącznie 10 665 lumen)
Sodowa: 100 lm / W (łącznie 15 000 lumen)

Barwa lamp sodowych dobrze wpływa na widoczność. Np na stronie informatorbudownictwa.pl napisano: ,,Lampy sodowe emitują światło monochromatyczne o barwie żółtej, co zapewnia dobrą widoczność nawet w trudnych warunkach, np. we mgle."

Jak widać lampy LED nie wyprzedzają (na razie) konkurencyjnych rozwiązań w zastosowaniu do oświetlenia ulicznego (nie są bardziej energooszczędne, a wręcz przeciwnie). Oświetlenie LED opłaca się stosować jedynie przy mniejszych mocach (poniżej 40W ) gdzie lampy sodowe i meta-halogenkowe mają gorszą sprawność. Oraz oczywiście do oświetlenia dekoracyjnego i pomieszczeń gdzie lampy sodowe i meta-halogenkowe nie mają zastosowania. Ale i tutaj jest konkurencja ze strony świetlówek kompaktowych, które mają sprawność na poziomie 75 lumen / W.

Nie jestem więc entuzjastą wymian opraw na LEDowe bo przy obecnych cenach jest to nieopłacalne (poza nielicznymi wyjątkami). Zgodzę się jednak, że jest to oświetlenie przyszłości. Jak na razie radzę podchodzić do tego z dystansem.

Uważam jednak, że większość oświetlenia w mieście mogłaby być wyłączana w godzinach 0 - 4. Rozwiązanie takie stosowane jest w wielu miastach np. w Niemczech. Przez całą noc oświetlane są tylko główne arterie i skrzyżowania. Tutaj mielibyśmy realnie i niekwestionowane oszczędności, bez ponoszenia ogromnych kosztów ,,na start".
Moim zdaniem na każdej lampie ledowej powinno się jeszcze wybudować aquapark.BP, MSPANC.
Nie zmieścisz ...
(2012-12-16, 11:15)taki-jeden napisał(a): [ -> ]Nie zmieścisz ...

Nie ma rzeczy niemożliwych, to tylko kwestia skali Wink
(2012-12-15, 17:30)Ariel napisał(a): [ -> ]Uważam jednak, że większość oświetlenia w mieście mogłaby być wyłączana w godzinach 0 - 4. Rozwiązanie takie stosowane jest w wielu miastach np. w Niemczech. Przez całą noc oświetlane są tylko główne arterie i skrzyżowania. Tutaj mielibyśmy realnie i niekwestionowane oszczędności, bez ponoszenia ogromnych kosztów ,,na start".

Popieram.
Oprócz oczywistych oszczędności, zmniejszyłoby się zanieczyszczenie światłem w tym czasie.
To wymagałoby "puszczenia" dodatkowego kabla sterującego ale sam pomysł godny uwagi .
Np. co druga lampa .


Co do wymiany opraw na LED to można pozyskać środki z Min. Środowiska .
Po co pozyskiwać środki na coś, co w ogólnym rozrachunku jest droższe?
Faktycznie droższe ...

Dom też można wybudować droższy ale pasywny więc tańszy...
Taki-jeden - czy możesz przedstawić mi realne wyliczenia, na podstawie których uważasz, że LED jako źródło światła na ulicy jest tańsze?

Najlepiej coś według wzoru:

(koszty zakupu + koszty eksploatacji w okresie trwałości) / okres trwałości

Oczywiście dane te należy wyliczyć dla lamp o porównywalnym poziomie jasności. W ten sposób dostaniemy wartość, dzięki której możemy uczciwie porównać obie opcje. Sądząc po danych przedstawionych przez Ariela, LEDy dla takich zastosowań są na dzień dzisiejszy nieopłacalne - jeżeli twierdzisz inaczej, obroń swoją tezę.
Taki-jeden nie umie przedstawić takich wyliczeń - dostał tekst reklamowy i tyle w temacie. Za kilka miesięcy ktoś z rady lub UM powili ten tekst reklamowy jako super hiper nowinę przynoszącą oszczędności. Oczywiście ten ktoś nie zająknie się ani słowem na temat kosztów modernizacji.
TRZEBIELINO - NAJNOWOCZEŚNIEJ OŚWIETLONE W POLSCE

"Szukając oszczędności, władze samorządowe w naszym kraju często włączają oświetlenie tylko na kilka godzin wieczornych i porannych. Przykład naszej gminy pokazuje, że dzięki mądrej inwestycji można oświetlać drogi i ulice przez całą noc, przy jednoczesnym obniżeniu wydatków na energię o ponad połowę, co ma istotny wpływ na finanse gminy."

Tomasz Czechowski, Wójt gminy Trzebielino

Pomorska miejscowość Trzebielino, jako pierwsza w kraju, została w pełni oświetlona przy użyciu energooszczędnego oświetlenia LED. W całej gminie, do której należy Trzebielino, w ciągu miesiąca wymieniono na LED’owe 218 lamp, a 136 zmodernizowano. Inwestycja obniżająca o połowę rachunki za prąd, to efekt współpracy gminy z ENERGA Oświetlenie oraz Philips Lighting Poland.Pierwsza w kraju taka modernizacja

Gmina Trzebielino jest pierwszą w Polsce gminą wiejską, w której na tak szeroką skalę zastosowano nowoczesną technologię LED w oświetleniu ulicznym. Na terenie gminy w ciągu miesiąca spółka Energa Oświetlenie wymieniła 218 starych lamp na nowe oprawy LED’owe Philips, a pozostałe 136 wykorzystano ponownie, wymieniając w nich źródła światła. Wcześniej ulice w tej gminie były oświetlane głównie przez energochłonne oprawy rtęciowe o mocy 250W. Teraz Trzebielino stało się najnowocześniej oświetloną gminą wiejską w Polsce. Do sterowania oświetleniem Energa Oświetlenie zastosowała zegary astronomiczne.

Oszczędności – rachunki mniejsze o 50%

Wszystkie nowe punkty świetlne mają niższą moc od poprzednio zainstalowanych oraz posiadają dużo lepsze parametry oświetleniowe. Dzięki temu ulice są znacznie lepiej oświetlone, a zużycie energii jest o wiele mniejsze. Według szacunków, w gminie Trzebielino koszty zużycia energii elektrycznej spadną o 55 procent.

Finansowanie poprzez oszczędzanie

Modernizację oświetlenia w Trzebielinie przeprowadzono w oparciu o formułę ESCO (Energy Saving Company), która polega na finansowaniu inwestycji ze środków zaoszczędzonych dzięki nowym rozwiązaniom. Decydując się na współpracę w ramach ESCO gmina otrzymuje usługę kompleksowej modernizacji i konserwacji oświetlenia ulicznego prowadzoną przez Energę Oświetlenie, a koszt inwestycji nie obciąża dodatkowo budżetu gminy.

Bezpieczeństwo - światło jaśniejsze i bardziej naturalne

Nowe oświetlenie jest nie tylko energooszczędne i ekologiczne, ale również bardziej przyjazne dla mieszkańców niż żółte światło sodowe. Białe światło generowane przez diody LED sprawia, że otoczenie postrzegane jest jako jaśniejsze i bardziej naturalne. Światło LED’owe przyczynia się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa, ponieważ dzięki niemu łatwiejsze staje się rozpoznawanie obiektów, kolorów i kształtów po zmroku. Lepsza widoczność poprawia również bezpieczeństwo na drogach. Przeprowadzone przez firmę Philips badania wykazały, że przy białym świetle kierowcy mogą szybciej i z większej odległości dostrzec obiekty lub ruch na poboczu. Z kolei piesi i rowerzyści prędzej zauważą nadjeżdżające pojazdy i stosownie zareagują na sytuację na drodze.


– Modernizacja oświetlenia drogowego oznacza dla naszej gminy lepszą jakość oświetlenia dróg oraz poprawę bezpieczeństwa mieszkańców – mówi Tomasz Czechowski, wójt gminy Trzebielino. – Szukając oszczędności, władze samorządowe w naszym kraju często włączają oświetlenie tylko na kilka godzin wieczornych i porannych. Przykład naszej gminy pokazuje, że dzięki mądrej inwestycji można oświetlać drogi i ulice przez całą noc, przy jednoczesnym obniżeniu wydatków na energię o ponad połowę, co ma istotny wpływ na finanse gminy.


Projekt modernizacji oświetlenia w Trzebielinie jest efektem współpracy firm ENERGA Oświetlenie oraz Philips Lighting Poland, które w czerwcu zeszłego roku zawiązały strategiczny alians, mający na celu wdrożenie energooszczędnych technologii oświetleniowych na potrzeby gmin i przemysłu.


– Mamy nadzieję, że doświadczenia gminy Trzebielino okażą się dobrym przykładem dla władz samorządowych nie tylko na Pomorzu, lecz także w całej Polsce – mówi Arkadiusz Marat, prezes Zarządu ENERGA Oświetlenie Sp. z o.o. – Profesjonalne oświetlenie sprawia, że ulice w naszych miejscowościach i gminach mogą być jasne i bezpieczne.


– Celem naszej współpracy jest przede wszystkim rozwój usług dla gmin i miast, opartych o energooszczędną technologię LED oraz systemy inteligentnego sterowania oświetleniem – tłumaczy Bogdan Rogala, wiceprezes Zarządu Philips Lighting Poland. – Dzięki oszczędnościom generowanym przez tego typu rozwiązania, samorządy mogą nie tylko finansować inwestycje oświetleniowe, lecz także inwestować w inne dziedziny.

Certyfikat „100% LED”

Trzebielino to gmina wiejska, w której po raz pierwszy na tak dużą skalę została przeprowadzona modernizacja oświetlenia z wykorzystaniem rozwiązań LED’owych. Sama miejscowość Trzebielino, w której wszystkie lampy mają teraz takie oprawy, jako pierwsza w Polsce otrzymała specjalny certyfikat „100% LED”, przyznawany przez firmy ENERGA Oświetlenie i Philips Lighting Poland tym samorządom, które zdecydowały się na podniesienie efektywności energetycznej poprzez zamontowanie energooszczędnego oświetlenia LED.

Polecam wykresy zużycia energii przed i po modernizacji .


Zużycie energii przed modernizacją :

Ilość opraw 354 szt.
Energochłonność na punkt świetlny 0,16 (kW).
Łączna zainstalowana moc 58,13(kW).
Średnie koszty zużycia energii elektrycznej na oprawę w skali roku 264 zł.
Całkowity koszt w skali roku 93 456 zł.

Zużycie energii po modernizacji :

Ilość opraw 354 szt.
Energochłonność na punkt świetlny 0,07(kW).
Łączna zainstalowana moc 25,9(kW).
Średnie koszty zużycia energii elektrycznej na oprawę w skali roku 118 zł.
Całkowity koszt w skali roku 41 772 zł.


Rzuciłem temat i uważam że technologia LED wejdzie w miejsce opraw rtęciowych czy sodowych.


http://www.lighting.philips.pl/pwc_li/pl...kancom.pdf

Ariel

Jak już pisałem w Tczewie mamy wydajne sodowe źródła światła a nie rtęciowe (które mają o połowę mniejszą sprawność). Opierajmy się na faktach a nie rewelacjach przygotowanych przez marketing Phillipsa. LED pewnie wyprze inne źródła światła, ale za 5 do 10 lat. Jak na razie wymiana nie ma uzasadnienia finansowego.
Cytat:Zużycie energii przed modernizacją :

Ilość opraw 354 szt.
Energochłonność na punkt świetlny 0,16 (kW).
Łączna zainstalowana moc 58,13(kW).
Średnie koszty zużycia energii elektrycznej na oprawę w skali roku 264 zł.
Całkowity koszt w skali roku 93 456 zł.

Zużycie energii po modernizacji :

Ilość opraw 354 szt.
Energochłonność na punkt świetlny 0,07(kW).
Łączna zainstalowana moc 25,9(kW).
Średnie koszty zużycia energii elektrycznej na oprawę w skali roku 118 zł.
Całkowity koszt w skali roku 41 772 zł.

Szkoda, że licząc 'całkowity koszt w skali roku' zupełnie nie biorą pod uwagę cen opraw - a tylko samej energii.

Teraz uzupełnijmy to o dane Ariela:

Cytat:CENA:

LED: 2878 zł
Sodowa: 438 zł

Warto zauważyć że samo źródło światła w lampie sodowej kosztuje 88 zł - wpływa to na koszty eksploatacji.

Zgodnie z poniższym, wymiana opraw ledowych następuje co 10 lat, natomiast sodowych - co 3 lata.
http://www.infokrakow24.pl/rozpoczal-sie...ielickiej/

Zatem liczymy.

KOSZT LAMP SODOWYCH / ROK
93 456 zł + 354 / 3 * 438 zł = 145 140 zł

KOSZT LAMP LEDOWYCH / ROK
41 772 zł + 354 / 10 * 2878 zł = 143 653 zł

Ciekawe, dlaczego Phillips nie umieścił wszystkich kosztów? Jak widać nie wygląda to już tak różowo, choć i tak jest lepiej niż przypuszczałem.
Czy ktoś bardziej obeznany w temacie mógłby te wyliczenia zweryfikować?
(2012-12-21, 00:29)Ariel napisał(a): [ -> ]Jak już pisałem w Tczewie mamy wydajne sodowe źródła światła a nie rtęciowe (które mają o połowę mniejszą sprawność). Opierajmy się na faktach a nie rewelacjach przygotowanych przez marketing Phillipsa. LED pewnie wyprze inne źródła światła, ale za 5 do 10 lat. Jak na razie wymiana nie ma uzasadnienia finansowego.

Uch.. nie zwróciłem uwagi, że 'ich stare lampy' to nie te 'nasze stare'. Jeżeli masz rację co do sprawności, to całkowity koszt używania lamp sodowych wyszedłby ok. 100 000 zł, czyli 2/3 kosztów oświetlenia LEDowego..

Bieda..
Stron: 1 2