Tczew - TCZ.PL - Forum dyskusyjne

Pełna wersja: Roboty drogowe i remnontowe zamawiane w ramach przetargów
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

igmk

Generalnie nie rozumiem, dlaczego proces od powstania koncepcji po ostateczną realizację zajmuje tyle czasu. Tzn jest pomysł na jakiś remont np drogi czy budynku z środków publicznych. Następnie trzeba przygotować dokumentację, ogłosić przetarg, ktoś tam wygra ten przetarg i po jakimś okreseie zaczyna budowę, remont. Przy czym ten okres bardzo często przekracza 1 rok - a czasmi jeszcze dłużej. W końcu dochodzimy do takiej sytuacji, gdzie wykonawca który wygrął, nie chce za bardzo robić, bo zwiększyły się stawki, ceny materiałów itd.

qwerty

Takie są przepisy i raczej nie da się tego przeskoczyć. Ciekawe jak to wygląda w bardziej rozwiniętych od nas krajach? Czy też mają takie problemy, natury formalno-prawnej.
Ale wydaje mi się, że tak właśnie jest. Przykładem jest chociażby megalotnisko Berlin Brandenburg, które budowane jest od kilkunastu lat i końca tej inwestycji nie widać.
Podobnie jest w przypadku innych dużych inwestycji.
Problemem jest odpowiednie zabezpieczenie, które nie powinno wystraszyć potencjalnych inwestorów.
Sporo artykułów eksperckich dot. przetargów, interpretacji i ekspertyz prawnych można znaleźć na [spam] - jeżeli interesujesz się tą tematyką, to warto tam zaglądać.