Tczew - TCZ.PL - Forum dyskusyjne
Wybór szkoły podstawowej - aktualny od 2014r. - Wersja do druku

+- Tczew - TCZ.PL - Forum dyskusyjne (http://forum.tcz.pl)
+-- Dział: Tczew (http://forum.tcz.pl/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Dział: Szkoła (http://forum.tcz.pl/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Wątek: Wybór szkoły podstawowej - aktualny od 2014r. (/showthread.php?tid=6983)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7


Wybór szkoły podstawowej - aktualny od 2014r. - Harry - 2014-05-20

Witajcie,

Wiem, że jest już jeden taki temat, ale jako że ostatnia w nim wiadomość ma już ponad 4 lata, postanowiłem nieco odświeżyć, by nie dostać nagrody "Złotej Łopaty".

Właśnie dowiedziałem się, że mojej córki nie przyjęli do SP11 - pewnie dlatego, że to nie nasz rejon, bo mieszkamy na Bajkowym. Nie wiem, czy mam się cieszyć, czy nie. Nie znam tczewskich szkół, a przez te 4 lata od ostatniego tematu wiele mogło się zmienić.

Dlatego mam do Was prośbę i pytanie zarazem - co mam robić? Bić się o Jedenastkę, czy szukać innej lepszej podstawówki? Moja córka jest raczej drobniutka i spokojna, więc wskazana szkoła bezpieczna od wszelkiego terroru, o rozsądnym poziomie nauczania. Big Grin Ktoś coś wspomniał o SP12... ale czy ona nie za duża?

Poradźcie proszę, bo przyjdzie mi samemu nauczać ją w domu!


RE: Wybór szkoły podstawowej - aktualny od 2014r. - Dredziata - 2014-05-20

Ale jak "właśnie się dowiedziałeś"? Przecież listy dzieci przyjętych były już dawno. Przynajmniej w SP12 już pod koniec kwietnia były wywieszone listy dzieci z innych rejonów, które dostały się do szkoły, a dziś były listy wszystkich dzieci (rejonowych i nie).
Ja nie wiem czy jest jeszcze szansa na szkołę spoza Waszego rejonu...


RE: Wybór szkoły podstawowej - aktualny od 2014r. - Harry - 2014-05-20

W SP11 nie było list wcześniej. Napisali, że listy będą 16 maja - nie wywiesili, w necie też nic nie było. 17 maja córka była na liście przyjętych, a dziś z listy zostało wykreślonych 38 osób, w tym i moja.

Normalnie casting jakby do jakiegoś Harvardu szła.

Jak się nigdzie nie dostanie, to rozumiem, że musi zostać przyjęta tam gdzie rejon - czyli SP12, ale czy to dobrze, to jeszcze nie wiem. Dam sobie 48h na ogarnięcie tematu i będę wdzięczny za sugestie odnośnie tych innych szkół.


RE: Wybór szkoły podstawowej - aktualny od 2014r. - monix - 2014-05-20

A o prywatnej nie myślałeś? :>


RE: Wybór szkoły podstawowej - aktualny od 2014r. - Harry - 2014-05-20

No jak nie jak tak, z internatem w Gdańsku, ale póki co poszukam w Tczewie.


RE: Wybór szkoły podstawowej - aktualny od 2014r. - Manif - 2014-05-21

Trochę chamskie zagranie z ich strony z tym wykreślaniem uczniów na ostatnią chwilę. Może spróbuj się odwołać? Inne szkoły spoza rejonu już raczej nie wchodzą w grę (chyba, że masz w nich dobre znajomości). Do SP12 sami puszczamy dziecko w tym roku, ale uczucia faktycznie są mieszane - szkoła jest duża, klas będzie pełno, nie wiem jak to się odbije na poziomie opieki nad najmłodszymi.

Jest jeszcze szkoła prywatna w Tczewie (http://www.psfontannamarzen.net), ale to sprawa świeża i ciężko o tym cokolwiek powiedzieć - póki co jest to strzał w ciemno. No i z podanej strony wynika, że prowadzą nabór tylko do klady "0" (przynajmniej ja tak to rozumiem), więc nie wiem, czy Cię to urządza.


RE: Wybór szkoły podstawowej - aktualny od 2014r. - aga_piet - 2014-05-21

A SP 8? Macie na Suchostrzygach fajną, kameralną szkołę...


RE: Wybór szkoły podstawowej - aktualny od 2014r. - Manif - 2014-05-21

Kameralna owszem, ale fajna była może 15-20 lat temu - teraz jest tam za dużo patoli z okolicy. Z dwojga złego zdecydowanie bardziej wolę SP12.


RE: Wybór szkoły podstawowej - aktualny od 2014r. - Harry - 2014-05-21

(2014-05-21, 09:15)aga_piet napisał(a): A SP 8? Macie na Suchostrzygach fajną, kameralną szkołę...

Nie znam lokalnych szkół i moje opinie o nich wynikać będą tylko z sumy Waszych doświadczeń i tego, czego dowiem się od znajomych. Jeśli piszesz pozytywnie o SP8, to mały plusik dla niej, choć o ile dobrze pamiętam, to w temacie podobnej treści, kilka lat temu, były jakieś wątpliwości co do tej szkoły - chyba właśnie w ostatniej wiadomości.

Dziękuję Wszystkim i czekam na jeszcze.Smile


RE: Wybór szkoły podstawowej - aktualny od 2014r. - karo - 2014-05-21

Szkoły w Tczewie prezentują podobny, porównywalny poziom. Uczyć się i NAUCZYĆ, można w każdej z nich.
Może wywołam oburzenie, ale uważam za szkodliwą przesadną troskę o właściwe (cokolwiek to znaczy) środowisko szkolne dla dziecka. Każdy typ szkoły ma plusy i minusy. Duża i mała, kameralna.
Wg mnie 99% dzieciaków mających wsparcie domu, poradzi sobie w każdej z nich.


RE: Wybór szkoły podstawowej - aktualny od 2014r. - Manif - 2014-05-21

W jaki sposób szkodliwe jest wybranie optymalnej szkoły dla dziecka? Uzasadnij.


RE: Wybór szkoły podstawowej - aktualny od 2014r. - Harry - 2014-05-21

Może jak się ma rozgarniętego i wysokiego chłopaka, który swoją charyzmą rozwala otoczenie i już jest dominującym tworem - wtedy nie trzeba się o niego obawiać. W większości szkół podstawowych, nawet do których uczęszczają jednostki zaburzone, sobie poradzi.

Jednak mi trafił się "egzemplarz" troszkę za bardzo chorowity, drobniutki, chudziutki i o zbyt dużej ufności wobec świata - krótko: dziewczynka taki mały diamencik i nie chcę, by w procedurze Jej szlifowania, bo przecież kiedyś zrobi się z niej brylant, brało udział stado zakompleksionych nauczycieli lub bym obawiał się o jej bezpieczeństwo w szkole. Wyobraźnia dzieci jest teraz przecież jeszcze bardziej nieograniczona niż nasza kiedyś i do tego potęgowana na każdym poziomie przez wszechobecny internet.


RE: Wybór szkoły podstawowej - aktualny od 2014r. - karo - 2014-05-21

Manif, napisałam przesadną i jeszcze wytłuściłam.

Jasne, że należy się rozejrzeć, ale to co wyprawiają niektórzy rodzice jest żałosne.
Wszyscy uważamy, że nasze dzieci są jedyne, wyjątkowe, wrażliwe i nie pasują do reszty "plebsu". Próbujemy wychować nieodpornych egoistów, przekonanych o swej wyjątkowości, życiowe łamagi lub przyszłych frustratów, którzy po zderzeniu z najmniejszą przeciwnością przeżyją szok.

Dajcie swoim dzieciom wejść w społeczeństwo, w jakim później przyjdzie im żyć, studiować, pracować...Różnorodne pod każdym względem.

I jeszcze jedno: dzieci, wbrew temu co myślimy, silne są.

I jeszcze: nie znam wielu zakompleksionych nauczycieli... To banał, frazes, schemat myślowy Big Grin


RE: Wybór szkoły podstawowej - aktualny od 2014r. - aga_piet - 2014-05-21

Dając dziecko do jakiejkolwiek szkoły, tej prywatnej też, nigdy nie masz gwarancji do jakiej klasy trafi lub na jakiego nauczyciela. Zawsze może być sytuacja, że coś nie zagra i dziecko będzie zestresowane. Oczywiście zawsze można przenieść do innej klasy, szkoły itd. Big Grin
Dobrym sposobem jest prześledzenie wyników danej szkoły w rankingach - średniej oceny z testów itp. Chociaż i to jest często grubymi nićmi szyte - presja na wyniki, rankingi też może dziecko stresować i obniżać jego samoocenę Wink


RE: Wybór szkoły podstawowej - aktualny od 2014r. - Harry - 2014-05-21

I tu masz rację. Ale mam nadzieję, że robiąc taki szybki "wywiad środowiskowy", chociaż nieco zmniejszę szanse, że wydarzy się cokolwiek złego, przynajmniej w tych kilku początkowych latach edukacji.

Oczywiste też jest, że chcę wychować dziecko silne, która da sobie radę w aktualnym i przyszłym, pewnie jeszcze gorszym, społeczeństwie. Jednak chcę to zrobić stopniowo. Nie chcę by dziecko, które wiele nie chodziło do przedszkola z uwagi na częste choróbska, miało niewiele do czynienia z innymi dziećmi i bardziej obcowało z dorosłymi, zderzyło się od razu z brutalną dla niej rzeczywistością, jak z twardą ścianą. Pewnie, niech się zderzy, ale z czymś bardziej miękkim i nieco delikatniej, z mniejszą traumą. Nie uważam też, że moje dziecko jest jedyne na świecie, ale jest dla mnie najważniejsze - czy to źle? Mam nadzieję, że nie. Robię wszystko bez przesady i w granicach zdrowego rozsądku.

Wracając do zakompleksionych nauczycieli - znam kilku, choć akurat nie ze szkół podstawowych. Jeśli w szkołach na nieco wyższym poziomie nauczania tacy są, to domyślam się, że mogą (choć nie wszędzie muszą) być i na tym niższym. Ale offtop się robi, więc wracam do tematu.