Redakcja serwisu Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych na forum. Publikowane tutaj treści są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami użytkowników forum.tcz.pl.

• 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Karta Miejska

Do wdrożenia karty pozostało już 15 dni. Przygotowaliśmy materiały informacyjne w formie ulotki, którą dostarczymy do każdej rodziny, dostępna jest strona internetowa http://www.kartamiejska.tczew.pl , przygotowywany jest we współpracy z Tetką film instruktażowy ale życie pokazuje, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich pytań, jakie mogą zadać pasażerowie komunikacji miejskiej.

Dlatego proszę zadajcie tutaj PYTANIA (słowo celowo zaznaczone dla tych, którzy mogą mnie nie lubić i potraktują tę stronę w innych celach) a ja na nie odpowiem, jednocześnie dodam pytania i odpowiedzi na stronę miasta.

Do dnia dzisiejszego pobrano w punktach wydawania wniosków ok 3,5 tys wniosków i zwrócono wypełnione ok 1200

Odpowiedz }
Plusy od

Panie Prezydencie,

Materiały informacyjne i cała kampania powinna być gotowa przynajmniej w styczniu, a nie na 15 dni przed startem Karty Miejskiej.

Czy nie uważa Pan, że bezsensownym jest brak możliwości doładowania karty typowym biletem miesięcznym jak to jest w innych miastach, które ową kartę wprowadziły? Idea biletu miesięcznego jest taka, że nie trzeba za każdym razem kasować biletu. Czy jechał Pan kiedyś autobusem np. linii nr 3 z dworca PKP na Suchostrzygi o godz. 16-17? Jeśli nie to proszę sobie wyobrazić wypchany autobus po brzegi, kierowcę mającego trudności z domknięciem drzwi i pasażera, który wsiada jako jeden z ostatnich i musi przyłożyć kartę. Jest to niemożliwe. W dodatku brak czytnika przy ostatnich drzwiach autobusów. Pewnie, można podać komuś przez cały autobus kartę do przyłożenia, ale po pierwsze co z ustawą o ochronie danych osobowych? A po drugie nie ma pewności, że ta karta do mnie wróci...

Większość pytań została zadana w wątku "BILETY" więc proponowałbym prześledzić tamten wątek: http://forum.tcz.pl/viewtopic.php?p=23626

Odpowiedz }
Plusy od

1a) gdzie dokładnie znajduje się wiedza na temat kwoty jaką posiadam do wykorzystania, w systemie czy na karcie?
1b) Jeśli w systemie czemu nie można dokonać normalnego przelewu w celu doładowania karty?

2) Dlaczego są tylko 3 strefe (2,3,4 przystanki) i dlaczego właśnie takie krótkie? Nie lepiej podzielić trasę na sektory? Np 1 sektor od dworca do manhattanu, drugi od manhattanu do mcdonalda, trzeci do urzędu miasta, czwarty czyżykowo.

Odpowiedz }
Plusy od

Jak długo ważne będą bilety tygodniowe?
Czy jeżeli kupię kilka na zapas to będą one ważne do końca roku?

Odpowiedz }
Plusy od

1) Czy doładowania mają swój okres czasu na wykorzystanie?
2) 15 minut to czas na przesiadkę do innego autobusu. A jeżeli wysiądę z tego już drugiego kursu to czy mam kolejne 15 minut na przesiadkę na trzecią linię?

Odpowiedz }
Plusy od

Co się stanie gdy nie przyłożę czytnika przy wychodzeniu ?

Odpowiedz }
Plusy od

Zgadzam sie z Chrystofor,że kampania została delikatnie mówiąc fatalnie zaplanowana.Może od 1 kwietnia trzeba było zacząc mówic,że wprowadzona zostanie karta miejska?Nie jestem fachowcem w dziedzinie komunikacji miejskiej ani finansów,ale wydaje mi się,że ta forma jaką miasto lobbuje nie zda egzaminu.Chciałbym się mylic,ale sądząc po wypowiedziach forumowiczów i nie tylko myśle,że po wprowadzeniu tego systemu prędzej,czy później nastąpią zmiany.Pierwszym problemem jest brak czytników z tyłu autobusów,drugim to brak możliwości ładowania poprzez przelewy bankowe,trzecim brak jeszcze jakichkolwiek prób tego systemu przez co można będzie się spodziewac cudów na początku funkcjonowania.Ale myślę,że sugestie jakie przekazują forumowicze znajdą jakiś oddźwięk i po czasie zostaną wprowadzone.Jeśli wszystko będzie działac to miasto będzie miało pełną jasnośc co do obłożenia pasażerami autobusów i zacznie jakoś normalnie te rozkłady układac i dopasuje trasy.

Odpowiedz }
Plusy od

Czy po przejechaniu 4 przystanków, przyłożenie karty do kasownika przy wychodzeniu jest nadal konieczne?
Batek

Odpowiedz }
Plusy od

Oto moje pytania:

Sytuacja pierwsza wygląda tak (hipotetycznie):
- dnia 1.5.2009 doładowałem konto za 50zł, dnia 2.5.2009 zagubiłem kartę, po wykorzystaniu na bilety kwoty 10zł, w związku z tym:
- Czy nowa karta może być opłacona ze środków zgromadzonych na karcie?
- Czy środki z poprzedniej karty zostaną przeniesione na nową kartę?
- Czy będę musiał składać nowy wniosek ze zdjęciem?
- Czy będę miał możliwość zgłoszenia zagubienia karty, żeby nikt niepowołany nie mógł z niej korzystać? Jeśli tak, to w jaki sposób i w jakiej porze? Jak długo będzie trwało wystawienie kolejnej karty?
- Czy jeśli zgubię kartę w autobusie a ktoś życzliwy odniesie ją kierowcy, czy będę mógł ją odebrać? A jeśli tak, to gdzie będę mógł odebrać i jak się dowiem o tym, że karta została odnaleziona?

Sytuacja druga wygląda tak (hipotetycznie):
Zamieszkuję w miejscowości Pszczółki, dojeżdżam linią 50 do miejscowości Pruszcz Gdański:
- Gdzie mam możliwość złożenia wniosku o wydanie karty i doładowania jej?
- Czy jeśli udam się do Tczewa w celu doładowania karty zwrócą mi Państwo koszty dojazdu?

Sytuacja trzecia wygląda tak (hipotetycznie):
Jadę autobusem, trwa kontrola biletów:
- Jestem uprawniony do ulgi, bo stwierdziłem to przy składaniu podania, ale nie mam dokumentu uprawniającego do ulgi, czy zapłacę mandat?
- Zmieniłem fryzurę, ale pomimo, że nie jestem uprawniony do ulgi kontroler prosi mnie o okazanie dokumentu (którego nie mam), ponieważ zostawiłem w domu/innej kurtce/innych spodniach/innej torebce, czy zapłacę mandat?
- Jak długo będzie trwała kontrola biletu u pojedynczego pasażera? Co w sytuacji, w której będę chciał wysiąść a kontroler jeszcze mnie nie skontrolował?
- Jestem uprawniony do ulgi (deklarowałem przy składaniu podania), ale w danej chwili nie mam przy sobie dokumentu potwierdzającego ulgę. Czy będę mógł wykupić bilet "normalny"?

Sytuacja czwarta wygląda tak (hipotetycznie):
Jadę autobusem na dworzec, na pociąg do Wrocławia o 7.03, wsiadam do autobusu, który będzie na dworcu na 10 minut przed przyjazdem pociągu. Jadąc autobusem, zauważam, że na każdym z przystanków wsiada przez środkowe drzwi ok. 12 pasażerów i wysiada ok. 10 pasażerów (również przez jedne drzwi):
- Czy zdążę na pociąg?
- Czy autobus się nie spóźni?
- Co w sytuacji kiedy autobusy będą nagminnie się spóźniać?
- Czy przeprowadzili Państwo badania pilotażowe/wdrożeniowe uwzględniające nowy system biletowy?
- Czy uruchomienie w mieście karty spowoduje zmiany w rozkładzie jazdy?

Sytuacja piąta wygląda tak (hipotetycznie):
W czerwcu postanowiłem doładować kartę za kwotę 200zł. Jak postanowiłem, tak zrobiłem, 1 czerwca. 10 czerwca uznałem, że pozostało mi jeszcze 180zł na koncie i chciałbym przenieść 50zł na konto mojego dziecka, czy możliwa będzie takie przeniesienie środków?

Sytuacja szósta wygląda tak (hipotetycznie):
Jestem posiadaczem karty doładowanej na kwotę 400 zł. Chciałbym zrezygnować z usług zkm. Gdzie i jak mogę odebrać środki za niewykorzystane usługi?

Sytuacja siódma wygląda tak (hipotetycznie):
Moje dzieci dojeżdżają do szkoły (razem z 20 innych dzieci jeżdżących o tej porze do tej samej szkoły w "te i we wte"). Kartę miejską należy mieć ciągle na podorędziu, żeby skasować po wejściu i "odkasować" przy wyjściu.
- Obawiam się kradzieży kieszonkowej. Czy w związku z tą sytuacją przewoźnik zapewni pasażerom (moim dzieciom) dodatkowy poziom bezpieczeństwa, po to, żeby nie dochodziło do kradzieży kieszonkowych?
- Jedno z moich dzieci nie potrafi czytać, jak obsłuży kasownik?
- Moje dziecko nosi swoją kartę w plecaku, jaki okres ważności mają karty i po jakim okresie będą bezpłatnie wymieniane?

Odpowiedz }
Plusy od

Po jakim czasie można przyłożyć kartę do kasownika od momentu przyłożenia przez poprzednią osobę? Wbrew pozorom nie jest to mało istotna kwestia: zakładając, że ten okres (ile trwa zeskanowanie karty, zapis informacji itp.) wynosi pięć sekund, a na przystanku wychodzi z autobusu 15 osób i tyle samo wchodzi, przy tym nie ma tłoku i kolejki do kasowników - czas postoju autobusu wynosi prawie półtorej minuty. Czy w związku z tym, że długość postoju na każdym przystanku może się powiększyć o te kilkanaście (lub kilkadziesiąt) sekund (na stałe, nie mam na myśli przejściowego zamieszania związanego z wprowadzeniem elektronicznych biletów), możemy spodziewać się zmiany rozkładu jazdy w kwietniu?

Czy legitymacje elektroniczne z największych uczelni (mam na myśli PG i UG) są kompatybilne z systemem kart miejskich? Czy zostało to przetestowane czy tylko teoretycznie?

Odpowiedz }
Plusy od

bartoszpog napisał(a):Czy po przejechaniu 4 przystanków, przyłożenie karty do kasownika przy wychodzeniu jest nadal konieczne?
NIE

Odpowiedz }
Plusy od

Po przejechaniu 4 przystanków należy odbić kartę. Przykład jeśli jesteś osobą z biletem ulgowym i posiadasz kartę doładowaną powyżej 50zł, to po "odbiciu" karty płacisz 0,60zł a nie 1,00zł.

Odpowiedz }
Plusy od

Ja bym poczekał na odpowiedzi p. Pobłockiego. Po co robić niepotrzebne zamieszanie skoro okaże się, że odpowiedź jest inna?
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów."
Stanisław Lem

Odpowiedz }
Plusy od

dogsoup napisał(a):Po przejechaniu 4 przystanków należy odbić kartę. Przykład jeśli jesteś osobą z biletem ulgowym i posiadasz kartę doładowaną powyżej 50zł, to po "odbiciu" karty płacisz 0,60zł a nie 1,00zł.
Ale przecież ulga jest zapisana na karcie, bo była doładowana powyżej 50 zł, więc logicznym jest dla mnie, że max może mi naliczyć 60 gr za całą trasę.

Jak już wyżej zauważono, boli mnie to, że kampania startuje tak późno. Zostało 2 tyg. a wiele ludzi jeszcze nie wie nic o KM. Powinno się o tym informować co najmniej od stycznia. Nie każdy ma Internet, nie każdy lubi z niego korzystać. To uważam za duży błąd. Powinno się dać możliwość wcześniejszego sprawdzenia mieszkańcom tego cuda. Chociaż czytałem, że na początku kontrolerzy będę bardziej pobłażliwi w swoich działaniach. Czyli jak to będzie wyglądać, gdy ktoś się pomyli?

Druga sprawa to kwota załadowania karty i przejazdy ulgowe. Rozumiem, że powyżej 50 zł oznacza co najmniej 50,01 zł? Będą jakieś określone nominały do ładowania, czy będzie to dowolna kwota? Co się stanie jak przed wykorzystaniem tego 50,01 zł doładuję jeszcze za 18 zł? Jak będzie to rozliczane? Wg mnie powinno to być tak, że z kwoty załadowanej na początku, powinno pobierać pieniądze z ulgą, a jak się skończy to z tych 18 zł już bez ulgi. Najlepiej jakby pamiętało każdą kwotę doładowania.
Gdzieś chyba czytałem, że jest właśnie inaczej i przy kolejnym mniejszym doładowaniu, pamięta tylko kwotę ostatnią. Jak jest naprawdę?

Chciałbym też aby była inna możliwość ładownia karty przez Internet, bo na stronach chwalicie się, że nie trzeba co miesiąc doładowywać, ale patrząc na to, że będę wydawać ok. 50 zł miesięcznie to muszę załadować kartę kwotą, która jest wielokrotnością 50 zł, a więc nie mało, żeby co miesiąc nie latać do kiosku. Nie każdy ma od razu taką kwotę, szczególnie uczniowie.

Uważam, że KM jest pomysłem dobrym, ale nie na takich warunkach jak obecnie. Czy system będzie jakoś jeszcze dopasowywany od potrzeb mieszkańców. Zabieranie nam biletów okresowych to zły pomysł. Chciałbym aby taka opcja była również zaimplementowana w systemie KM. Przez ich likwidację straciłem dopłatę do biletu od pracodawcy, co będzie mnie kosztować co najmniej 10 zł/mies. więcej przy max 2 przejazdach dziennie.

Kolejne pytanie co do "kasowania" KM. W jakim momencie trzeba będzie przykładać kartę do czytnika przy wyjściu z pojazdu? Kiedy będę wiedział, że już można? Jeśli wszyscy będą czekać, aż autobus stanie (np. zawalona ludźmi "3") to będzie to trwało wieki. Mam nadzieję, że kierowcy będą wyrozumiali i nie będę przycinać przez to pasażerów i zamykać drzwi przed nosem.

Czy na czytnikach będzie widniała kwota jaka będzie pobierana z karty? Ja widzę to w przyszłości jako serwis WWW, gdzie każdy będzie mógł się zalogować na swoje dane i operować swoim kontem (doładowywać i sprawdzać wykonane operacje).

Poproszę też więcej informacji na temat obsługi czytników i systemu ich działania. Widziałem, że widnieje na nich ikona gps, więc proszę o przybliżenie tego wszystkim.

Odpowiedz }
Plusy od

Się Pan Prezydent naopowiadał...
Już wiecie wszystko?
BTC: 16EwymtmudJoitSuRkqx2zDcppqHCwXwDt
LTC: LS2Kbvfg5qDtgS4JXxEWGf6wjkxsFW52Wp

Odpowiedz }
Plusy od

Facebook Twitter RSS

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

© 2015, Motyw "Duende" iAndrew. Modyfikacja i spolszczenie McB 
Polskie tłumaczenie © 2007-2018 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.