Redakcja serwisu Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych na forum. Publikowane tutaj treści są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami użytkowników forum.tcz.pl.

• 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nocne niebo

(2011-05-12, 21:47)kbacon napisał(a): czy wg ciebie na wczesniejszych zdjęciech w tym poście jet ten sam błąd?

U Ciebie przeważa centralny kadr. Czasem się go stosuje, ale generalnie należy stosować zasadę trójpodziału, tak aby to co najważniejsze było w mocnym punkcie.
Tutaj znajdziesz coś więcej:
trójpodział

Odpowiedz }
Plusy od

(2011-05-12, 22:25)bufa2905 napisał(a):
(2011-05-12, 21:47)kbacon napisał(a): czy wg ciebie na wczesniejszych zdjęciech w tym poście jet ten sam błąd?

U Ciebie przeważa centralny kadr. Czasem się go stosuje, ale generalnie należy stosować zasadę trójpodziału, tak aby to co najważniejsze było w mocnym punkcie.
Tutaj znajdziesz coś więcej:
trójpodział

dzieki za wskazówki Smile

Odpowiedz }
Plusy od

(2011-05-12, 06:52)Remoo napisał(a): Z mojego skromnego doświadczenia.
Żeby sfocić gwiazdozbiór, najlepiej udać się poza miasto. I to dość daleko. Miejska łuna potrafi doskonale popsuć zdjęcie.
Druga rzecz to ustawienia aparatu. Mnie najlepiej wychodziło kiedy miałem krótki czas (max. 3-4 sekundy) i bardzo wysokie ISO. Później oczywiście trzeba zdać się na usuwanie szumu w jakimś programie, bo jest go naprawdę dużo. Trzeba dobrać tak, żeby móc odróżnić szum od gwiazd Smile
Dłuższe czasy powodują że gwiazdy nie będą punktami, ale raczej pojawią się w postaci kresek. Wbrew pozorom przesuwają się po niebie dość szybko.

A możesz polecić jakiś program? Najlepiej darmowy.Wink
Albo pokazać efekt usuwania szumów?
Czy przez to usuwanie szumu nie polecą czasem mniej widoczne gwiazdy?
Bo z jednej strony fajnie by było mieć gwiazdy jako punkty i ładnie wyczyszczone, czarne niebo, ale z drugiej strony nie chciałbym za bardzo w zdjęcia ingerować.

Nawet przez te 30 sekund już widać kreseczki zamiast punktów, ale to aż tak bardzo nie przeszkadza.
Tak a propos: Gwiazdy to jeszcze pikuś - Księżyc to dopiero jest Speedy Gonzales. Ja tu robię zdjęcia, próbuję różne ustawienia, a ten mi się za drzewa chowa.Smile

I jeszcze jedna sprawa. Gdzieś przy okazji czytania o nocnych zdjęciach trafiłem na opinię, że matryce tracą właściwości światłoczułe przy dłuższych czasach naświetlania, dlatego najdłuższym czasem do wyboru jest 30 sekund. Albo że przy dłuższych czasach powstają tak duże szumy (z powodu nagrzewania), że dalsze naświetlanie nie ma sensu. Prawda to?
Zabrania się parobkom przesiadywania nad piwem latem po godzinie dziewiątej, a zimą po godzinie ósmej oraz wznoszenia okrzyków na ulicach, pod karą wieży.

Odpowiedz }
Plusy od

Moje nocne niebo:
[Obrazek: 05850031305e09e0gen.jpg]

Odpowiedz }
Plusy od

(2011-05-13, 01:10)leoncjo napisał(a):
Żeby sfocić gwiazdozbiór, najlepiej udać się poza miasto. I to dość daleko. Miejska łuna potrafi doskonale popsuć zdjęcie.
Druga rzecz to ustawienia aparatu. Mnie najlepiej wychodziło kiedy miałem krótki czas (max. 3-4 sekundy) i bardzo wysokie ISO. Później oczywiście trzeba zdać się na usuwanie szumu w jakimś programie, bo jest go naprawdę dużo. Trzeba dobrać tak, żeby móc odróżnić szum od gwiazd Smile
Dłuższe czasy powodują że gwiazdy nie będą punktami, ale raczej pojawią się w postaci kresek. Wbrew pozorom przesuwają się po niebie dość szybko.

Bo z jednej strony fajnie by było mieć gwiazdy jako punkty i ładnie wyczyszczone, czarne niebo, ale z drugiej strony nie chciałbym za bardzo w zdjęcia ingerować.

Nawet przez te 30 sekund już widać kreseczki zamiast punktów, ale to aż tak bardzo nie przeszkadza.
Tak a propos: Gwiazdy to jeszcze pikuś - Księżyc to dopiero jest Speedy Gonzales. Ja tu robię zdjęcia, próbuję różne ustawienia, a ten mi się za drzewa chowa.Smile

I jeszcze jedna sprawa. Gdzieś przy okazji czytania o nocnych zdjęciach trafiłem na opinię, że matryce tracą właściwości światłoczułe przy dłuższych czasach naświetlania, dlatego najdłuższym czasem do wyboru jest 30 sekund. Albo że przy dłuższych czasach powstają tak duże szumy (z powodu nagrzewania), że dalsze naświetlanie nie ma sensu. Prawda to?

Programu raczej nie polecę, bo każdy musi sobie dobrać to co mu pasuje. Popróbuj z różnymi i wybierz ten który najwygodniej ci się obsługuje. Albo kup PS-a i dokup do niego wtyczkę Noiseware Wink Lepszych nie ma.

Nie słyszałem aby matryca "traciła właściwości światłoczułe przy dłuższych czasach naświetlania". Problem polega raczej na tym, że stosując długie czasy przy fotografowaniu bardzo jasnych obiektów (takich jak Księżyc) zamiast Księżyca na zdjęciu będziesz miał białą plamę. Zbyt duży jest kontrast pomiędzy Księżycem a czarnym niebem. Dlatego Księżyc najlepiej fotografować kiedy Słoneczko jeszcze nie zaszło i niebo jest niebieskie.

Odpowiedz }
Plusy od

(2011-05-13, 14:21)Remoo napisał(a):
(2011-05-13, 01:10)leoncjo napisał(a):

Programu raczej nie polecę, bo każdy musi sobie dobrać to co mu pasuje. Popróbuj z różnymi i wybierz ten który najwygodniej ci się obsługuje. Albo kup PS-a i dokup do niego wtyczkę Noiseware Wink Lepszych nie ma.

Nie słyszałem aby matryca "traciła właściwości światłoczułe przy dłuższych czasach naświetlania". Problem polega raczej na tym, że stosując długie czasy przy fotografowaniu bardzo jasnych obiektów (takich jak Księżyc) zamiast Księżyca na zdjęciu będziesz miał białą plamę. Zbyt duży jest kontrast pomiędzy Księżycem a czarnym niebem. Dlatego Księżyc najlepiej fotografować kiedy Słoneczko jeszcze nie zaszło i niebo jest niebieskie.

Prawdopodobnie chodzi o to, że matryca się nagrzewa i zaczyna szumieć oraz pokazuje białe rozbłyski.
Cool Mam masę minusów od pseudo prawicowców i jestem z tego dumny. Cool

Odpowiedz }
Plusy od

(2011-05-13, 14:47)krzych napisał(a): Prawdopodobnie chodzi o to, że matryca się nagrzewa i zaczyna szumieć oraz pokazuje białe rozbłyski.

Dokładnie. Po wykonaniu 4-5 zdjęć z czasem od 30'' w górę każde następne zdjęcie będzie bardziej zaszumione. Kiedyś zrobiłem teścik i 10-te z kolei zdjęcie było już nie do oglądania. Dlatego podczas robienia zdjęć nocnych (nie tylko nieba) lepiej jest najpierw ustalić kadr a aparat włączać na samym końcu tuż przed zrobieniem zdjęcia. Jak ktoś korzysta z LiveView to ma jeszcze większy problem bo wówczas matryca pracuje cały czas.

Odpowiedz }
Plusy od

(2011-05-13, 17:03)Remoo napisał(a): Dokładnie. Po wykonaniu 4-5 zdjęć z czasem od 30'' w górę każde następne zdjęcie będzie bardziej zaszumione. Kiedyś zrobiłem teścik i 10-te z kolei zdjęcie było już nie do oglądania. Dlatego podczas robienia zdjęć nocnych (nie tylko nieba) lepiej jest najpierw ustalić kadr a aparat włączać na samym końcu tuż przed zrobieniem zdjęcia. Jak ktoś korzysta z LiveView to ma jeszcze większy problem bo wówczas matryca pracuje cały czas.

Kiedyś czytałem artykuł o zdjęciach nocnych. Podali dobrą radę, aby aparat schłodzić w lodówce (oczywiście zabezpieczony w worku foliowym. Baterię wyjąć). To da nam kilka ujęć więcej. A jakość tych pierwszych będzie lepsza aniżeli wykonanych aparatem o temperaturze pokojowej.
(2011-05-13, 18:25)bufa2905 napisał(a):
(2011-05-13, 17:03)Remoo napisał(a): Dokładnie. Po wykonaniu 4-5 zdjęć z czasem od 30'' w górę każde następne zdjęcie będzie bardziej zaszumione. Kiedyś zrobiłem teścik i 10-te z kolei zdjęcie było już nie do oglądania. Dlatego podczas robienia zdjęć nocnych (nie tylko nieba) lepiej jest najpierw ustalić kadr a aparat włączać na samym końcu tuż przed zrobieniem zdjęcia. Jak ktoś korzysta z LiveView to ma jeszcze większy problem bo wówczas matryca pracuje cały czas.

Kiedyś czytałem artykuł o zdjęciach nocnych. Podali dobrą radę, aby aparat schłodzić w lodówce (oczywiście zabezpieczony w worku foliowym. Baterię wyjąć). To da nam kilka ujęć więcej. A jakość tych pierwszych będzie lepsza aniżeli wykonanych aparatem o temperaturze pokojowej.
Warto jeszcze o jednym pamiętać. Wyłączyć funkcję redukcji szumów w aparacie, gdyż zapisywanie obrazu przy włączonej funkcji trwa tyle samo co robienie zdjęcia.

Odpowiedz }
Plusy od

(2011-05-13, 18:25)bufa2905 napisał(a): Kiedyś czytałem artykuł o zdjęciach nocnych. Podali dobrą radę, aby aparat schłodzić w lodówce (oczywiście zabezpieczony w worku foliowym. Baterię wyjąć). To da nam kilka ujęć więcej. A jakość tych pierwszych będzie lepsza aniżeli wykonanych aparatem o temperaturze pokojowej.

Faktycznie, przetworniki fotoelektryczne (matryce) szumią mniej w niskich temperaturach. Wynika to z fizyki zjawiska, tzn. mimo iż matryca nie jest naświetlana, to i tak generowany jest w poszczególnych sensorach (pikselach) prąd, tzw. prąd ciemny i wraz ze wzrostem temperatury jego wartość rośnie.

Ciekawostka: matryce aparatów wykorzystywanych w astronomii są chłodzone, np. ciekłym azotem.

Odpowiedz }
Plusy od

(2011-05-13, 18:25)bufa2905 napisał(a): Warto jeszcze o jednym pamiętać. Wyłączyć funkcję redukcji szumów w aparacie, gdyż zapisywanie obrazu przy włączonej funkcji trwa tyle samo co robienie zdjęcia.

Zdecydowanie się zgadzam. To jeden z kilku przypadków, kiedy nie należy ufać algorytmom usuwającym szum bezpośrednio w aparacie, bo nie zawsze działają tak jak tego oczekujemy. I tutaj dziękuję wszystkim którzy przyczynili się do powstania komputera PC Smile

Odpowiedz }
Plusy od

Z matrycami i pikselami jestem na co dzień i wiem na pewno, że wysoka temperatura wpływa na matrycę, na przykład w postaci martwych pikseli. Po przeprowadzonych "badaniach", i pewnych obserwacjach okazało się, że również ma wpływ wilgotność powietrza ale już w mniejszym stopniu.

Odpowiedz }
Plusy od

Odkopane z archiwum. Zdjęcie z zeszłego lata. Drzewka trochę przeszkadzały.
[Obrazek: 6b84a4c025a7e224.jpg]

Odpowiedz }
Plusy od

Obrabiałeś to czymś?
Rozumiem, że do tak długich czasów użyłeś jakiegoś dodatkowego wihajstra? Czy trzymałeś spust przez te kilkanaście minut?Tongue
Zabrania się parobkom przesiadywania nad piwem latem po godzinie dziewiątej, a zimą po godzinie ósmej oraz wznoszenia okrzyków na ulicach, pod karą wieży.

Odpowiedz }
Plusy od

(2011-05-15, 19:41)leoncjo napisał(a): Obrabiałeś to czymś?
Rozumiem, że do tak długich czasów użyłeś jakiegoś dodatkowego wihajstra? Czy trzymałeś spust przez te kilkanaście minut?Tongue
Spust z tego co wiem wciska się raz Big Grin
blog który cieszy

Odpowiedz }
Plusy od

W trybie Bulb się trzyma.Wink

Odpowiedz }
Plusy od

Facebook Twitter RSS

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

© 2015, Motyw "Duende" iAndrew. Modyfikacja i spolszczenie McB 
Polskie tłumaczenie © 2007-2018 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.