Redakcja serwisu Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych na forum. Publikowane tutaj treści są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami użytkowników forum.tcz.pl.

• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozważania o pełnej klatce i obiektywach

Stary, wyluzuj. Czasem masz rację, ale spinasz się przy tym za bardzo.

Odpowiedz }
Plusy od

(2012-03-06, 01:03)baku127 napisał(a): Ja pierniczę, ale wy się pierdołami zajmujecie.... Ale jak ja napisałem o oznaczeniach obiektywów to niby jestem "onanistą sprzętowym" a to co??
Lepiej się zajmijcie się robieniem zdjęć bo to forum zaczyna umierać i nic ciekawego sie nie dzieje.
Pozdrawiam i życze miłego szkicowania i dziargania rysunków.

Jak nic się nie dzieje? Zamieściłem zdechłego łabędzia.Big Grin
Mieciu, nie pisałem o powiększaniu do pełnej klatki, tylko do pełnej wielkości wyświetlacza LCD lub ekranu komputera. Jeżeli wyszło inaczej to niechcący.
Nie mniej chyba wspólnymi siłami dobrnęliśmy do końca tematu. Smile
Cool Mam masę minusów od pseudo prawicowców i jestem z tego dumny. Cool

Odpowiedz }
Plusy od

Brawo!!! Założę się jednak, że to jeszcze nie koniec tematu.

Odpowiedz }
Plusy od

Pożyjemy, zobaczymy Smile

Krzychu, w takim razie myśleliśmy dokładnie o tym samym i wygląda na to, że tak właśnie sprawa ma się w rzeczywistości Wink

Odpowiedz }
Plusy od

Jes, jes, jes.

Odpowiedz }
Plusy od

Czyli biorąc pod uwagę powyższe standardowym obiektywem do DX'a powinien być 35mm, nie pięćdziesiątka?
Zabrania się parobkom przesiadywania nad piwem latem po godzinie dziewiątej, a zimą po godzinie ósmej oraz wznoszenia okrzyków na ulicach, pod karą wieży.

Odpowiedz }
Plusy od

(2012-03-15, 20:53)leoncjo napisał(a): Czyli biorąc pod uwagę powyższe standardowym obiektywem do DX'a powinien być 35mm, nie pięćdziesiątka?

To tuż stwierdzono w epoce dinozaurów Smile
Np. dla Nikona DX liczysz 35mm x 1,5 = 52,5mm
dla Canona: 35mm x 1,6 = 56mm
Niestety aby uzyskać taki sam kąt widzenia jak "pięćdziesiątka" na FF ktoś musiałby wyprodukować dla DX-a obiektyw o ogniskowej 33,3mm Smile

Odpowiedz }
Plusy od

dlatego najbardziej użytecznymi standardowymi zoomami dla DXów i APS-Ców są te typu 17-50 2.8,
Smile i tyle
FOTOGRAFIA TAK, ONANIZM SPRZĘTOWY NIE
http://pasjonacifoto.tczew.pl

Odpowiedz }
Plusy od

(2012-03-15, 21:37)Remoo napisał(a):
(2012-03-15, 20:53)leoncjo napisał(a): Czyli biorąc pod uwagę powyższe standardowym obiektywem do DX'a powinien być 35mm, nie pięćdziesiątka?

Jo, wiem. Wink
Zastanawiam się, co wybrać po prostu.
To jest niby ten najbardziej zbliżony do oka pod względem (kątemTongue) kąta widzenia?
Zabrania się parobkom przesiadywania nad piwem latem po godzinie dziewiątej, a zimą po godzinie ósmej oraz wznoszenia okrzyków na ulicach, pod karą wieży.

Odpowiedz }
Plusy od

(2012-03-15, 22:30)leoncjo napisał(a):

Jo, wiem. Wink
To jest niby ten najbardziej zbliżony do oka pod względem (kątemTongue) kąta widzenia?
Nie wierz w to. Mi bardziej pasuje 80.

Odpowiedz }
Plusy od

Jo, wiem. Wink

A puszkę już wybrałeś, czy zaczynasz od szkła.
I zależy do czego szkło jest ci potrzebne....jeśli do ogólnego pstrykania to 35mm

Odpowiedz }
Plusy od

(2012-03-15, 22:36)baku127 napisał(a):

Jo, wiem. Wink

A puszkę już wybrałeś, czy zaczynasz od szkła.
I zależy do czego szkło jest ci potrzebne....jeśli do ogólnego pstrykania to 35mm

Zależy czy masz wprawę w "nożnym" zoomowaniu Smile Jeśli nie, to lepiej kup zooma zamiast stałki. Pamiętaj że nie zawsze można podejść tam gdzie by się chciało i zoom w obiektywie ratuje sytuację.

Odpowiedz }
Plusy od

(2012-03-16, 19:51)Remoo napisał(a): Zależy czy masz wprawę w "nożnym" zoomowaniu Smile Jeśli nie, to lepiej kup zooma zamiast stałki. Pamiętaj że nie zawsze można podejść tam gdzie by się chciało i zoom w obiektywie ratuje sytuację.

Ale też potrafi zabijać kreatywność Wink
Nie ma jednej drogi. Stałka zmienia podejście, do fotografowanych obiektów, może uczyć "szukania dobrego miejsca", podczas gdy "zoom" pozwala myśleć "mam jeszcze pewną rezerwę".

Odpowiedz }
Plusy od

(2012-03-16, 20:02)mieczyslaw napisał(a):
(2012-03-16, 19:51)Remoo napisał(a): Zależy czy masz wprawę w "nożnym" zoomowaniu Smile Jeśli nie, to lepiej kup zooma zamiast stałki. Pamiętaj że nie zawsze można podejść tam gdzie by się chciało i zoom w obiektywie ratuje sytuację.

Ale też potrafi zabijać kreatywność Wink
Nie ma jednej drogi. Stałka zmienia podejście, do fotografowanych obiektów, może uczyć "szukania dobrego miejsca", podczas gdy "zoom" pozwala myśleć "mam jeszcze pewną rezerwę".

To już zależy tylko od fotografa. Jeśli mając zooma 10-20mm chcę zrobić zdjęcie na ogniskowej 10mm to i tak muszę szukać odpowiedniego punktu widzenia, bo ogniskowa ma być taka jaką ustaliłem. Jeśli ktoś robi inaczej to moim zadaniem to nie tylko myślenie o "rezerwie", ale stare dobre lenistwo Smile
Nie da się jednak zaprzeczyć że stałoogniskowe obiektywy są o niebo lepsze pod względem jakości obrazu niż zoomy i zużywają się dużo wolniej niż zoomy, bo mają mniej ruchomych części, które z biegiem czasu się poluzowują. W erze chińszczyzny także i ten szczegół trzeba brać pod uwagę jeśli obiektyw ma posłużyć dłużej niż dwa lata przy dobrych wiatrach.

Odpowiedz }
Plusy od

Przykład, który podałeś, w zasadzie można uznać za "stałkę" - "zoom" 10-20mm, to nie "zoom". Czym innym porównanie 50mm i na przykład 28-70mm.
Zawsze czynnikiem, od którego coś zależy pozostanie człowiek i tutaj dochodzimy do sedna - posiadanie pewnego udogodnienia powoduje, że zaczynamy z niego korzystać, często nawet będąc przeciwnikami takiego rozwiązania, czyli, jak sam napisałeś - rozleniwiamy się Wink

Odpowiedz }
Plusy od

Facebook Twitter RSS

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
2 gości

© 2015, Motyw "Duende" iAndrew. Modyfikacja i spolszczenie McB 
Polskie tłumaczenie © 2007-2018 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.