Redakcja serwisu Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych na forum. Publikowane tutaj treści są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami użytkowników forum.tcz.pl.

• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kto ma wychowywać nasze dzieci? [split] Bartek Kulas zdaje maturę

(2011-07-04, 23:39)marti napisał(a): Nie wiem, czy przeglądaliście arkusze egzaminacyjne, czy też o prostocie egzaminu stwierdzacie ad hoc. Dla mnie większość pytań jest typu "co autor miał na myśli". Co więcej - do większości pasują więcej niż jedna odpowiedź. I to już w egzaminach od szóstej klasy. Mogę się założyć, że bez uczenia się rozwiązywania takich testów nieliczni poradziliby sobie z takim egzaminem (patrz egzamin na prawo jazdy).

Debilizm "kluczy" to temat na osobny wątek. Podejrzewam, że większość forumowych mądrali poległaby na polaku, bo tu nawet nie chodzi o to "co artysta miał na myśli" ale o to, co na myśli miał AUTOR PYTAŃ, a on nie zawsze czytał tę samą książkę co my (wnioskuję z analizy owych pytań i odpowiedzi).
Błogosławieni Ci, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie oblekają tego faktu w słowa. J. Tuwim
Offfotopiki

Odpowiedz }
Plusy od

(2011-07-04, 23:39)marti napisał(a): Mogę się założyć, że bez uczenia się rozwiązywania takich testów nieliczni poradziliby sobie z takim egzaminem (patrz egzamin na prawo jazdy).

Nie uczyłem się testów, zamiast tego uczyłem się przepisów ruchu drogowego. Wynik- zero błędów.
BTC: 16EwymtmudJoitSuRkqx2zDcppqHCwXwDt
LTC: LS2Kbvfg5qDtgS4JXxEWGf6wjkxsFW52Wp

Odpowiedz }
Plusy od

Bez przesady z tym prawo jazdy, znam ludzi którzy się uczyli na pamięć testów...(chore)
Osobiście testy rozwiązywałem tylko wyrywkowo, głownie te z pierwszej pomocy i kontrolek w aucie, a nie kto tu ma pierwszeństwo... Wink egz. na prawo jazdy jest prosty.

Co do matury, kłania się czytanie ze zrozumieniem Smile i wspomniany klucz... naprawdę brak, jakiejkolwiek własnej twórczości, wszędzie schematy.
Dla mnie osobiście durne jest pisanie opowiadań, powinno się pisać listy urzędowe, oficjalne, krótkie felietony, opisywanie jakiegoś przedmiotu, ćwiczyć interpunkcje i ortografię, coś co sie przyda w przyszłości... Co mi po lekturze??

Odpowiedz }
Plusy od

Pewnie nicBig Grin

Jak po wojnie zwalczali analfabetyzm na wsiach, to też głównie uczyli małorolnych jak się podpisać i napisać podanie do gminy.

Odpowiedz }
Plusy od

(2011-07-04, 23:47)MTTczew napisał(a): Dla mnie osobiście durne jest pisanie opowiadań, powinno się pisać listy urzędowe, oficjalne, krótkie felietony, opisywanie jakiegoś przedmiotu, ćwiczyć interpunkcje i ortografię, coś co sie przyda w przyszłości... Co mi po lekturze??

Uważam podobnie. Obecnie do matury podchodzą osoby, które nie znają podstaw ortografii, a ułożenie jakiegokolwiek tekstu jest czymś z innej planety.

Literatura, interpretacje? Co to jest?!
Psy szczekają, karawana idzie dalej.

Odpowiedz }
Plusy od

Taki rodzaj zadań, moi mili, to jest w sprawdzianach na konieć VI klasy.

Odpowiedz }
Plusy od

Zatem wniosek jest następujący - edukację języka polskiego powinno ogarnąć się w podstawówce, a dalej nie ciągnąć tego przedmiotu. Czego Jaś się nie nauczył, tego Jan nie będzie umiał.

BTW. Ależ trafiłem z przysłowiem do tematu! Big Grin

Odpowiedz }
Plusy od

Wg mnie wykształcony człowiek powinien umieć zbudować wielozdaniową wypowiedź, zinterpretować "coś tam, coś tam", przeanalizować tekst.
Inna bajka to klucze, które słusznie wkurzają agę. Ja nie lubię testów, bo one zawsze opierają się na kluczach. Niestety, świat obecnie "testami" stoiSad Niby najbardziej obiektywne, ale...czy naprawdę? Przy zadaniach typowo wiedzowych - może.

Odpowiedz }
Plusy od

(2011-07-05, 00:31)karo napisał(a): Wg mnie wykształcony człowiek powinien umieć zbudować wielozdaniową wypowiedź, zinterpretować "coś tam, coś tam", przeanalizować tekst.

ehh nie unikniesz tego... Pani Kruk tez robila cos tam, cos tam Tongue
pieniądze szczęścia nie dają...szczęście daje ich wydawanie... Smile

Odpowiedz }
Plusy od

karo napisał(a):Wg mnie wykształcony człowiek powinien umieć zbudować wielozdaniową wypowiedź, zinterpretować "coś tam, coś tam", przeanalizować tekst.

No i co z tymi twoimi interpretacjami zrobisz? Pójdziesz do pracy i co powiesz - no witam, ja tu przyszedłem do pracy, chętnie zinterpretuję panu wiersz. Świetnie brachu! Jesteś naprawdę dobry!

Interpretacja owszem, ale pism urzędowych i różnej maści namnażających się przepisów.

Odpowiedz }
Plusy od

Życie to jednak nie tylko praca, Ari.
Dobrze jest umieć poruszać się swobodnie poza nią, czyz nie?

Odpowiedz }
Plusy od

Po pracy lubię spotkać się ze znajomymi. Niestety, nie interpretujemy wierszy. Czasem wyskoczę na rower. Niestety, wówczas również nie interpretuję wierszy. Taki ze mnie ot prostak, odrzucam wszystko co nie jest mi potrzebne.

A kysz, humanistyczne twory!

Odpowiedz }
Plusy od

Niech mi ktoś przytoczy przykład przydatności lektury w życiu z matury??

Lektury mogą być, ale o połowę mniej, więcej praktyki.

Odpowiedz }
Plusy od

(2011-07-04, 21:27)karo napisał(a): Krzych - tak ci sie wydaje, czy wiesz to na pewno? Bo ja wiem. Nie dyskutuję o faktach. A powiedzenie i głupie, i niesprawiedliwe.

Dlaczego dawniej zdawało maturę prawie 100%? Bo do liceum i technikum szli dobrzy i bardzo dobrzy absolwenci podstawówek. Teraz są to szkoły dla wszystkich.
Teraz trzeba się bardzo postarać, żeby się nie dostać do jakiejś szkoły średniej, dotrzeć do ostatniej klasy...a jak już się dotarło - to dlaczego nie podejść do matury?Wink
Dobrze to czy źle - temat na zupełnie inną dyskusję.

Wiem. Lata 70. to "moje lata". W tym okresie chodziłem i do szkoły średniej, i studiowałem.
Co do ilości zdających, to nie bardzo rozumiem, jak chcesz obronić tezę, że to wina uczniów? Jeżeli nie rozumiesz prostych zależności, to nie bardzo wiem, jak z Tobą rozmawiać. Ale od czego są przykłady. Zastanów się: jeżeli w Polsce byłoby 10x więcej wypadków drogowych, to winą należałoby obarczać kierowców, czy raczej szukać przyczyny zewnętrznej, jak np. niewłaściwe szkolenie? Odpowiedź jest chyba oczywista.
Wracając do szkół. Może jestem niepoprawnym ideowcem, ale uważam, że rolą nauczyciela dopiero w drugiej kolejności jest nauczanie. Najważniejsze jest wychowywanie. Właśnie dlatego, że procesy wychowawcze leżą, nauka idzie tak, jak idzie. Jeżeli nauczyciele nie zdobędą zaufania i szacunku u uczniów, nikt nie będzie się uczył prowadzonego przez nich przedmiotu. Dziwi mnie, że przy takim podejściu nauczycieli do pracy zdaje aż 75% (nie - tylko 75%).
Oczywiście nauczyciele usiłują przerzucić odpowiedzialność za wychowanie dzieci na rodziców. Proszę jednak mi wytłumaczyć, kiedy rodzice mają zająć się dziećmi, jak pracują zdecydowanie dłużej, niż w latach 70. i 80. Brakuje więc rozwiązań systemowych, takich, jak np. świetlica do godz. 18:00, gdzie dzieci pod opieką nauczycieli odrabiają zadania domowe, natomiast czas po powrocie do domu jest "dla rodziny", a nie żeby dziecko zamykało się w swoim pokoju i mówiło, że odrabia lekcje. Taki system funkcjonuje np. w UK.
Konkluzja jest taka: brakuje rozwiązań systemowych, a nauczyciele przez własne lenistwo nie chcą brać na siebie odpowiedzialności, a co gorsze, to nawet nie rozumieją, gdzie tkwi problem.
Cool Mam masę minusów od pseudo prawicowców i jestem z tego dumny. Cool

Odpowiedz }
Plusy od

(2011-07-05, 00:57)Ari napisał(a): Po pracy lubię spotkać się ze znajomymi. Niestety, nie interpretujemy wierszy. Czasem wyskoczę na rower. Niestety, wówczas również nie interpretuję wierszy. Taki ze mnie ot prostak, odrzucam wszystko co nie jest mi potrzebne.

A kysz, humanistyczne twory!

Ja tez spotykam się ze znajomymi. Cały czas interpretujemy wiersze. Codziennie jeżdżę na rowerze. Jadąc lubię sobie pointerpretować wybrane kawałki prozy. Taki ze mnie prostak, odrzucam wszystko, co wykracza ponad cztery podstawowe działania.

A kysz, "ścisłe" twory!

Odpowiedz }
Plusy od

Facebook Twitter RSS

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
2 gości

© 2015, Motyw "Duende" iAndrew. Modyfikacja i spolszczenie McB 
Polskie tłumaczenie © 2007-2018 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.