Redakcja serwisu Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych na forum. Publikowane tutaj treści są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami użytkowników forum.tcz.pl.

• 2 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ciekawostki, użyteczne linki

Myślę, że można by tu wklejać linki, które mogą się przydać. Dziś trafiłem przez przypadek na stronkę, gdzie można "skalibrować" sobie monitor i zastanawiałem się, gdzie wkleić taki link aby łatwo można było do niego wrócić w razie potrzeby. Może warto ten wątek przykleić na górze? Co sądzicie?

Poniżej link oraz kolejny, który wkleił swego czasu bufa2905

kalibracja:
http://www.ziolek.pl/kalib/kalibr.html

BF i FF:
http://www.accord-foto.pl/index.php?artykul=110

Odpowiedz }
Plusy od

Ja po warsztatach z kalibracji monitorów moge powiedzieć tyle, że większość zwykłych monitorów i tak nie wyświetla tak wiernie kolorów jak te z lepszymi matrycami. Mówie tak, bo widziałem (Remoo i Colnet też) jak pracuje EIZO.
Kalibracja przy matrycach typu TN na oko nie ma sensu. Występuje w nich bardzo duża niedokładność wykonania i duże zmiany barw przy małej zmianie kąta patrzenia. Odwzorowanie kolorów i jasności będzie poprawne niestety tylko po kalibracji urządzeniem kolorometrycznym i spektrometrycznym i najlepszy efekt niestety jest dla matryc typu IPS lub VA.
pozdr.
R.
FOTOGRAFIA TAK, ONANIZM SPRZĘTOWY NIE
http://pasjonacifoto.tczew.pl

Odpowiedz }
Plusy od

(2011-10-10, 11:01)mieczyslaw napisał(a): Myślę, że można by tu wklejać linki, które mogą się przydać. Dziś trafiłem przez przypadek na stronkę, gdzie można "skalibrować" sobie monitor i zastanawiałem się, gdzie wkleić taki link aby łatwo można było do niego wrócić w razie potrzeby. Może warto ten wątek przykleić na górze? Co sądzicie?

Poniżej link oraz kolejny, który wkleił swego czasu bufa2905

kalibracja:
http://www.ziolek.pl/kalib/kalibr.html

BF i FF:
http://www.accord-foto.pl/index.php?artykul=110

Z całym szacunkiem, ale ten pierwszy link nikomu się do niczego nie przyda. Kalibracja monitora "na oko" to abstrakcja. Jeśli ktoś uważa inaczej to życzę powodzenia Smile

Żeby kalibracja miała sens, po pierwsze musimy zapewnić stałe i niezmienne oświetlenie miejsca pracy, albo... przeprowadzać kalibrację za każdym razem kiedy zmienia się oświetlenie (czytaj: w warunkach domowych kilkanaście razy dziennie).

Po drugie co z czym kalibrować? Jeśli chcę widzieć to samo na ekranie i na wydruku (bo akurat ja sam drukuję fotki) to ok. Jeśli tylko ustawiam monitor według opisu w tym linku to nie jest żadna kalibracja, tylko "poprawne" ustawienie monitora.

Po trzecie - kalibrację należy zacząć od ustawienia balansu bieli. Jeśli monitor nie posiada takowej funkcji, to o kalibracji możemy zapomnieć.

Po czwarte - jedynym i dającym ponad 95% szans powodzenia sposobem kalibracji jest kalibracja sprzętowa przy pomocy kalibratora (dla zwykłego śmiertelnika wydatek od 1600 PLN w górę raczej się nie opłaci).

P.S. Warto było pojechać na warsztaty do Gdańska Smile

Odpowiedz }
Plusy od

Same informacje z Gdańska, jak się patrzy Wink

Prawdą jest że kalibrowanie "na oko" nie wiele da, pomóc może, ale można też napsuć. Kalibrator jest jedyną słuszną opcją. Do zastosowań typowo domowych czyli aby doprowadzić monitor do ładu i zdjąć z niego większe przekłamania wystarczy prostszy kalibrator ok. 500 zł.

Odpowiedz }
Plusy od

Świetnie, a teraz jak macie coś wartościowego, wrzucajcie tu linki, odnośniki, etc.

Odpowiedz }
Plusy od

(2011-10-10, 23:28)mieczyslaw napisał(a): Świetnie, a teraz jak macie coś wartościowego, wrzucajcie tu linki, odnośniki, etc.

Wiesz...samo wrzucanie dla wrzucania nic nikomu nie da. Jeśli będziemy to umieszczać wszystko co znajdziemy w sieci, niezależnie od przydatności, to z tej zakładki zrobi się śmietnik

Odpowiedz }
Plusy od

W zasadzie już jest jak napisałeś.

Odpowiedz }
Plusy od

Skoro przydatność wątku w takiej formie jest żadna, może jakiś zaprzyjaźniony moderator zmieni tytuł wątku na, np. "ciekawostki"?

Tutaj film, gdzie można zobaczyć i posłuchać o Leice M9 z obiektywem 50mm f/0.95 - nie pomyliłem się, on naprawdę jest taki jasny.

http://www.youtube.com/watch?v=tFJ96onYm...grec_index

Odpowiedz }
Plusy od

Kalibracja monitora to jedno. Dzięki temu niebieskie będzie niebieskie, a białe jednak białe.
Jak zauważyliście, nie wszystkie monitory można kalibrować i nie zawsze jest sens - dotyczy to np. matryc laptopów i monitorów, gdzie warunki oświetleniowe się zmieniają wokół nich.
Z kalibrowaniem monitorów (to odnośnie tanich urządzeń do czynienia tego) jest, jak z ciążą - nie da się być trochę w ciąży, tak samo nie da się częściowo skalibrować sprzętu. Big Grin

Ok, jesteśmy semi-pro, mamy kalibrowany monitor. Co dalej? Puszczamy nasze dzieła w świat, czyli
1. profilujemy drukarkę, papier
albo
2. korzystamy z profilu naszego zaprzyjaźnionego labu.

Ad. 1: drukarka z dowolnym papierem to tak, jakbyśmy w ogóle nie zapodawali profilu; warto pamiętać, aby używać zawsze tych samych tuszy.

Ad.2: pamiętajcie, że to najbardziej niestabilny element naszej układanki; niech chemia ma dziś pół stopnia mniejszą temperaturę, niech na zmianie będzie drugi pracownik itd.

Co wiem i umiałem w tych kilku słowach przekazać, to zrobiłem. jeśli pomogłem, to super. Jak ktoś ma pytania, to, ku krzewieniu wiedzy - śmiało. Cool

Odpowiedz }
Plusy od

(2011-10-15, 21:18)FotoSesje napisał(a): Ad.2: pamiętajcie, że to najbardziej niestabilny element naszej układanki; niech chemia ma dziś pół stopnia mniejszą temperaturę, niech na zmianie będzie drugi pracownik itd.

Dlatego używanie profili z labu mija się z celem. Już to przerabiałem kilka razy. Lepiej używać "bezpiecznego" sRGB jeśli ktoś decyduje się oddać zdjęcia do labu.
(2011-10-15, 19:57)mieczyslaw napisał(a): Skoro przydatność wątku w takiej formie jest żadna, może jakiś zaprzyjaźniony moderator zmieni tytuł wątku na, np. "ciekawostki"?

Jeśli jesteś autorem wątku to możesz sam zmienić jego tytuł Smile

Odpowiedz }
Plusy od

(2011-10-16, 08:12)Remoo napisał(a):
(2011-10-15, 21:18)FotoSesje napisał(a): Ad.2: pamiętajcie, że to najbardziej niestabilny element naszej układanki; niech chemia ma dziś pół stopnia mniejszą temperaturę, niech na zmianie będzie drugi pracownik itd.

Dlatego używanie profili z labu mija się z celem. Już to przerabiałem kilka razy. Lepiej używać "bezpiecznego" sRGB jeśli ktoś decyduje się oddać zdjęcia do labu.(...)

Odważna teza. Big Grin
Jeżeli lab pracuje na jednym papierze oraz ma chemię z tego samego źródła, to margines błędu jest taki, że wielcy zawodowcy albo duzi malkontenci zauważą i tak niewielką różnicę (która i tak będzie).

Puszczenie do labu zdjęć robionych w przestrzeni sRGB (wygodnej dla np. Internetu), czyli "wykastrowanego" RGB, bez uwzględnienia właściwości papieru w labie skończy się na 99% o wiele większym rozjazdem. 1% zostawiłem na szczęście a'la Lotto. Big Grin
Z tego samego labu to samo zdjęcie na papierze Fuji i na Kodaku będzie inaczej wyglądać - biele, nasycenie barw, czasem szarości i kontrast.
Ścięcie barw przestrzenią, czyli ograniczenie potencjalnego przekłamania, nie jest zatem najszczęśliwszym pomysłem. Wink

Odpowiedz }
Plusy od

Rozumiem problem, bo cały czas mam problem z kolorami. Tak myślę, aby może kupić wspólnie kalibrator. Np. zrzuta po 50 dych, ok. 12 osób i mamy prosty, ale pewnie wystarczający dla amatora.

Odpowiedz }
Plusy od

(2011-10-16, 16:36)rafgrzen napisał(a): Rozumiem problem, bo cały czas mam problem z kolorami. Tak myślę, aby może kupić wspólnie kalibrator. Np. zrzuta po 50 dych, ok. 12 osób i mamy prosty, ale pewnie wystarczający dla amatora.

Pomysł dobry tylko czy będzie wielu zainteresowanych? Z tego co wiem i czytam tutaj, to tylko ja sam drukuję sobie zdjęcia Smile

Odpowiedz }
Plusy od

(2011-10-20, 08:15)Remoo napisał(a):
(2011-10-16, 16:36)rafgrzen napisał(a): Rozumiem problem, bo cały czas mam problem z kolorami. Tak myślę, aby może kupić wspólnie kalibrator. Np. zrzuta po 50 dych, ok. 12 osób i mamy prosty, ale pewnie wystarczający dla amatora.

Pomysł dobry tylko czy będzie wielu zainteresowanych? Z tego co wiem i czytam tutaj, to tylko ja sam drukuję sobie zdjęcia Smile

Ja też sam drukuję.

Odpowiedz }
Plusy od

Czy używacie w tym celu jakiś wypasionych drukarek?

Odpowiedz }
Plusy od

Facebook Twitter RSS

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
2 gości

© 2015, Motyw "Duende" iAndrew. Modyfikacja i spolszczenie McB 
Polskie tłumaczenie © 2007-2018 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.