Redakcja serwisu Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych na forum. Publikowane tutaj treści są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami użytkowników forum.tcz.pl.

• 1 głosów - średnia: 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konkursy fotograficzne - kontrowersje

Drodzy czytelnicy, drogie czytelniczki!

Na pewno przynajmniej część z Was miała okazję zetknąć się z konkursem serwisu naszemiasto.pl (Dziennik Bałtycki), który dotyczy zdjęć nadsyłanych przez czytelników.
Obecnie odbywa się już trzecia edycja, z której powstaną kalendarze na 2012 rok:
http://www.naszemiasto.pl/serwisy/kalendarze_2012

Już wcześniej dało się zauważyć, że głosy są nieuczciwe - nabijane.
To, co się jednak dzieje w tegorocznej edycji, przekroczyło już wszelkie granice.
Głosy są nabijane hurtem – rosną setkami, a w obecnej chwili są ich tysiące.
Nieuczciwi głosujący, a chyba nie ma co do tego wątpliwości, że sami autorzy nadesłanych zdjęć (niekoniecznie wszyscy) , oddają na nie (osobiście bądź z pomocą innych) setki/tysiące głosów dlatego, że chcą ZGARNĄĆ aparat fotograficzny, który Dziennik Bałtycki obiecał dać temu, kto zdobędzie największą ilość głosów.
Teraz jednak największa ilość zdobytych głosów = największa ilość nabitych głosów.

Początkowo sama redakcja nie wiedziała, ile głosów można oddawać na zdjęcia. W jednym miejscu było napisane, że jeden, w innym, że pięć – teraz widoczny jest zapis regulaminowy, że można oddać jeden głos, jednak w galerii można oddać jednokrotnie aż 5 głosów na jedno zdjęcie z tego samego numeru IP. Wystarczy zresetować połączenie (po każdym głosowaniu), aby robić tak bez końca.
Pomimo tego, iż czytelnicy zwracali uwagę redakcji na nieuczciwość konkursów, redakcja nie wydawała się być ani przejęta, ani zainteresowana tym, co mówią czytelnicy. Nigdy nie odpowiadali, nie zajmowali stanowiska w sprawie. Nie mieli czasu dla czytelników.
W poprzednich konkursach ta farsa nie miała jednak aż tak dużej skali, ponieważ nie było materialnej i dosyć wartościowej nagrody, którą można zgarnąć w nieuczciwy, aczkolwiek bardzo prosty sposób.

Aby jednak nie rozpisywać się zbytnio na temat nieuczciwych, nabitych głosów, podam przykłady.
Rekord pobity w galerii KWIDZYNA. Tam w pierwszych dniach głosy rosły setkami, w tej chwili są ich już tysiące. Inne miasta, gdzie widać ewidentną walkę o aparat, to WEJHEROWO, SŁUPSK, RUMIA, TCZEW. Podobne, nieuczciwie oddane głosy widać w większości galerii konkursowych. Te głosowania nie mają nic wspólnego z oddawaniem głosów przez czytelników. To farsa, powiedziałbym bitwa o nagrodę, ale powiedzieć można, że to wirtualna wojna o... zwykły aparat cyfrowy. Osobiście nie spodziewałem się, że ludzie potrafią być aż takimi sępami, i bez względu na to, iż oszustwo widać gołym okiem, zdolni będą do takiego czegoś. Ładne zdjęcia, piękne widoki, ciekawy konkurs nabrał przez nich ohydności.

Jeden z autorów zdjęcia, który ma nabitych ok. 1000 głosów zobaczył, że na forum konkursowym pisze się o oszustwie, a między innymi o nim. Oburzył się na to, jednak natychmiast głosy na jego zdjęcie przestały rosnąć. Wnioski nasuwają się więc same.

Ponieważ ludzie nie są naiwni, nie dają się nabierać na te głosy, pisano o tym na forum. Mówiono głośno, jak rosną głosy, w jakim tempie powiększa się ich ilość, ile rośnie dziennie, kto w jakich galeriach zajmuje się nabijactwem. Ludzie pisali o tym otwarcie, a jedynie Dziennik Bałtycki pozostawał niezainteresowany przywróceniem konkursowi wiarygodności i dobrego smaku.
Jak Dziennik Bałtycki zareagował ostatecznie?
Zablokowano możliwość wypowiadania się gdziekolwiek w konkursie oraz ukryto wszystkie wpisy dotyczące konkursu, pod pretekstem, cytuję:
„Komentarze zostały zablokowane z powodu notorycznego łamania regulaminu forum.”.
Regulamin forum jednak nie był notorycznie łamany. Coś jednak wypadało napisać, aby ukryć to, co ludzie piszą o konkursie. A pisali prawdę.
Niedługo przed ukryciem wszystkich wypowiedzi przez Dziennik Bałtycki powstała sonda, aby czytelnicy mogli się wypowiedzieć na temat głosowania:
http://sonda.hanzo.pl/sondy,134992,6Q35.html

Nie chcę pisać źle o jakimkolwiek mieście, bo ogólnie większość zachowuje się w ten sam sposób. Przykłady podałem, ponieważ bez nich by się nie obeszło. Jeśli ktoś jest w temacie, proszę także wziąć udział w sondzie.
Jeśli macie jakieś pomysły, jak takie konkursy usprawnić, także piszcie. Na stronach naszemiasto.pl zablokowano nam możliwość wypowiadania się, dlatego zwracam się na wszystkich forach miast wyszczególnionych w konkursie Dziennika Bałtyckiego, do czytelników.

Może uda się Wam także wpłynąć na uczestników konkursu, którym udało się popsuć dobrą zabawę innym. Niektórzy z nich mogli nie śledzić forum na stronach naszemiasto.pl. Może, gdy to się rozejdzie, przestaną w przyszłości psuć dobrą zabawę uczciwie głosującym.
Może, gdy Dziennik Bałtycki zobaczy, że blokowanie możliwości wypowiedzi nic nie dało, zabezpieczy swoje konkursy, aby nikt później o tej nieuczciwości nie musiał pisać.
Piszcie, co sądzicie na ten temat.

Ze swojej strony mogę dodać, że jeśli nagroda zostanie przekazana osobie, która nabiła sobie tysiące głosów, zgłoszę do Prokuratury Rejonowej popełnienie przestępstwa, jakim jest wyłudzenie.
Póki co, konkurs stracił raczej na wartości nie tylko w moich oczach.

Pozdrawiam uczciwych uczestników i czytelników.

P.S. Nie wiem, czy dobrze zamieściłem, ale dział jest do fotografii, więc chyba jakoś się zgrało.

Odpowiedz }
Plusy od

Wydaje mi się, ale to tylko moje skromne zdanie, że jeśli się przyjmuje taki system głosowania, poparty regulaminem:

Maksymalnie można oddać 1 głos w każdej z plebiscytowych galerii na poszczególnych miastach. Autor zdjęcia, które zdobędzie najwięcej głosów internautów otrzyma nagrodę: aparat fotograficzny Olympus E-PL1 PEN.

to należy:
- albo zabezpieczyć się tak, by możliwy był tylko jeden głos z jednego komputera (Co z rodzinami, gdzie kilka osób korzysta z jednego urządzenia? Przecież każdy ma prawo do swojego głosu.),
- albo nie zapisywać takiego zastrzeżenia jak powyżej zacytowałem,
- nie liczyć na uczciwość ludzi, bo jak się okazuje chęć zysku może zdominować nad uczciwością.

Zawsze można spróbować udowodnić komuś złamanie regulaminu i tej nagrody nie przyznać.

W pewnym sensie kartki pocztowe były lepsze Smile

Odpowiedz }
Plusy od

Witam. Sam biorę w tym konkursie udział, zamieściłem tam dużo zdjęć,nie tylko w dziale Tczew , ale i w innych miastach. Ale nie po to by wygrać ten aparat, ale by mieć satysfakcję z umieszczenia moich zdjęć w kalendarzu. W poprzednich dwóch edycjach znalazły się moje fotografie w kalendarzach Tczewskim i Sopockim. Co mnie bardzo cieszy. Zostałem też nagrodzony w 2010 nagrodą w postaci dysku za najlepsze zdjęcia w kalendarzu tczewskim. Tutaj też zaraz na początku powiadomiłem kilku znajomych o możliwości oddania głosu na moje zdjęcia , co ci znajomi uczynili. Wykorzystałem taką możliwość, zgodnie z regulaminem co nie jest przestępstwem. Chociaż jestem za wstrzymaniem głosowania przez klikanie, a za wyborem jak już przez jury, tego kogoś jako najlepszego fotografa. A czy ten ktoś nabijający sobie głosy robi nieuczciwie hmmm-wykorzystuje luki prawne lub raczej błędy w regulaminie. DB zablokował umieszczanie postów, bo doszło do ubliżania, nazywania złodziejami, straszenia redakcji DB i umieszczania bez ich zgody sond. Takie decyzje powinny zapadać w uzgodnieniu z redakcją DB.
Myślę,że można osobiście podjechać do redakcji DB porozmawiać z organizatorami i próbować przekonać ich do zmian na przyszłość.A czy prokurator się tym zajmie, wątpię ma ważniejsze sprawy na głowie.
Czy to jest wyłudzenie....chyba nie , powtarzam jeszcze raz to raczej próba wykorzystania nie najlepiej napisanego regulaminu. Bo jeśli ktoś pracuje w dużej firmie, co to za problem poprosić o głosy, a facebook, nasza klasa i inne społecznościowe strony tylko takie coś ułatwiają. podobnie było w konkursie fotogochy, kto napisał więcej smsów wygrał...no i co zaraz do prokuratora...nie-- cóż nikt ci nie przeszkadza zebrać wielu znajomych i znajomych znajomych i klik po 5 dziennie z tego samego IP
w samej sondzie powinno być jeszcze więcej możliwych odpowiedzi.

Odpowiedz }
Plusy od

Nie mogę edytować, więc dokleję działający link, zamiast pierwszego, odnoszącego się do strony konkursu.
Aktualny:
http://gdansk.naszemiasto.pl/serwisy/kalendarze_2012

@tcz45: Piszesz nieprawdę. Nie wiem, dlaczego zależy Ci na oczernianiu czytelników i forumowiczy, ale widocznie Ci na tym zależy. Nikt nikogo, używając danych osobowych, nie nazwał wprost złodziejem. Doszło do używania takich słów, jednak w odniesieniu do galerii, a nie do personaliów. To działo się bodajże w ostatnim dniu, kiedy natychmiast zablokowano całe forum.
Redakcji DB nikt nie straszył. Szczerze mogę powiedzieć, że kłamiesz.
O zgodę na zamieszczenie sondy, nikt się nie musiał redakcji pytać. Nie było to niezgodne z żadnym zapisem regulaminu ani prawem. Sondy pochodzącej od Dziennika Bałtyckiego sobie nie wyobrażam, bo w kilka minut ktoś zmanipulowałby głosy. Nie mają wiarygodnego systemu, dlatego próbują uciszyć czytelników, którzy o tym piszą.

Rozmawiać z redakcją chciał już niejeden. Niestety redakcja nigdy nie odpisywała, nigdy nie zajmowała swojego stanowiska.

Jeśli natomiast mowa o wyłudzeniu, nie będę cię przekonywał. Odsyłam natomiast do lektury - Kodeks Karny. Poczytaj, zastanów się, przemyśl, a wtedy wyciągnij wnioski. Jeśli zgłoszenie będzie miało "ręce i nogi", to prokurator nie ma wyjścia. Nie może sprawy umorzyć, bo "ma ważniejsze sprawy na głowie". Jeśli zachodzą znamiona popełnienia przestępstwa, prokurator ma obowiązek ustawowy do wszczęcia postępowania.

Takie zgłoszenie oczywiście będzie. Myślę, że Tobie także ono nie na rękę. Tczew na początku wystartował podobnie, jak Kwidzyn. Ponadto przyznajesz się, że działałeś nieuczciwie, namawiając osoby trzecie do głosowania. Myślę, że sam także sobie głosów naklikałeś, a jeśli dojdzie do dochodzenia w tej sprawie, wszystkie logi zostaną wyciągnięte. Tego możesz być pewny.

Odpowiedz }
Plusy od

chwila chwila, ja nie kłamię, brzydzę się kłamstwem. to najbardziej dla mnie odrażający grzech.
Co do klikania i namawianie innych do głosowania na moje zdjęcie to przestępstwo...? nie bądź śmieszny...a nawet jeśli sam sobie klikam na swoje zdjęcie to też przestępstwo..? no co ty...gdzie w regulaminie jest to zabronione, przytocz mi stosowny fragment i nigdzie nie napisałem,że działam nieuczciwie, nie wciskaj mi słów jakich nie wypowiedziałem, nie mam zamiaru nikogo oczerniać....w co ty grasz chłopie....Angry
myśl-- jest na głosowanie około 30 dni czyli nawet jeśli sam na siebie będę głosował , a mam stałe ip naklikam sobie 150 głosów jedynie, a głosowanie trwa nadal , a ja czy inni mają już więcej głosów...czyżbyś zazdrościł lub nie miał znajomych ....co cię w tym boli, w czym jest problem....bo o głosy tu nie chodzi, problem jest gdzieś głębiej ukryty.
A namawianie to nie jest też przestępstwem, nikt nie jest zmuszony do głosowania na tego kogoś...wolna wola głosującego.Chce to chce nie to nie...Big Grin

Odpowiedz }
Plusy od

Wadliwie skonstruowany regulamin zawsze będzie rodził nadużycia. Sama formuła wyłaniania zwycięzcy jest poroniona, z góry skazana na nadużycia. Trzeba być tego świadomym zgłaszając swój udział w konkursie.
Te płacze i biadolenia są żałosne.
Błogosławieni Ci, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie oblekają tego faktu w słowa. J. Tuwim
Offfotopiki

Odpowiedz }
Plusy od

(2011-11-09, 13:00)aga_piet napisał(a): Te płacze i biadolenia są żałosne.

Czego się nie zrobi dla Olympus'a Pen'a Tongue

Odpowiedz }
Plusy od

Heh. Rozbraja mnie to straszenie prokuraturą. Ja sam nigdy nie biorę udziału w konkurach gdzie jest głosowanie poprzez sms, maila lub na stronie konkursu po to by oszczędzić sobie potem czytania że ktoś wygrał konkurs nie zgodnie z prawem i prokurator będzie go ścigał za wyłudzenie. Żenada.

Odpowiedz }
Plusy od

a ja myślałem,że sony to szczyt marzeń...heheeBig Grin
ja wiem,że nie wygram , bo nie mam tylu znajomych na świecie...Confused

Odpowiedz }
Plusy od

(2011-11-09, 12:53)tcz45 napisał(a): chwila chwila, ja nie kłamię, brzydzę się kłamstwem. to najbardziej dla mnie odrażający grzech.

A jednak. Skłamałeś, że ktos był straszony. W tym DB, a to nieprawda.

(2011-11-09, 12:53)tcz45 napisał(a): Co do klikania i namawianie innych do głosowania na moje zdjęcie to przestępstwo...? nie bądź śmieszny...a nawet jeśli sam sobie klikam na swoje zdjęcie to też przestępstwo..? no co ty...gdzie w regulaminie jest to zabronione, przytocz mi stosowny fragment

Nie, samo w sobie nie jest. Wyłudzenie jednak już tak. Regulamin jest mało ważny. Istnieje prawo nadrzędne. Poczytaj Kodeks Karny. Wpisz w wyszukiwarce "wyłudzenie", a mnie zostaw w spokoju. Wiedziałem, że prędzej czy później będę atakowany przez tych, którzy kombinują na głosach.

(2011-11-09, 12:53)tcz45 napisał(a): i nigdzie nie napisałem,że działam nieuczciwie, nie wciskaj mi słów jakich nie wypowiedziałem, nie mam zamiaru nikogo oczerniać....w co ty grasz chłopie....Angry

Nie jestem chłopem. Napisałeś o namawianiu znajomych na oddawanie głosów. To nieuczciwe. I nie ma sensu dyskutować, że to znajomy, że możesz mu powiedzieć o zdjęciach, bo wszyscy wiedzą, o co chodzi.

(2011-11-09, 12:53)tcz45 napisał(a): myśl-- jest na głosowanie około 30 dni czyli nawet jeśli sam na siebie będę głosował , a mam stałe ip naklikam sobie 150 głosów jedynie, a głosowanie trwa nadal , a ja czy inni mają już więcej głosów...czyżbyś zazdrościł lub nie miał znajomych ....co cię w tym boli, w czym jest problem....bo o głosy tu nie chodzi, problem jest gdzieś głębiej ukryty.
A namawianie to nie jest też przestępstwem, nikt nie jest zmuszony do głosowania na tego kogoś...wolna wola głosującego.Chce to chce nie to nie...Big Grin

Sam myśl. Myślący nie dadzą się nabrać na takie argumenty. Bez urazy, ale to wygląda, jak nieudolna próba tłumaczenia się za coś...
Stałe IP nie jest żadną przeszkodą. Po 1 - z internetu nie korzysta się w jednym miejscu. Po drugie, istnieje cała masa serwerów proxy. Dalej nie będę się rozpisywał, bo jeszcze ktoś to wykorzysta.
Co do zarzucania "zazdrości", nie będę komentował, bo to wygląda na zwykły atak kogoś działającego nieuczciwie. Dodam tylko, że nie bawię się w konkursy. Nie mogę tylko patrzeć na takie naciągactwa i oszustwa, podczas gdy ktoś wierzy, że może coś wygrać uczciwie.
Potem okazuje się, że ten, który ma kilkadziesiąt głosów otrzymanych uczciwie (bez kombinowania, bez namawiania kogokolwiek na głosowanie), ma ich więcej od tego, który wygrał, mając ich kilka tysięcy.To mnie boli, jeśli już mam Twoje domysły zaspokoić.
(2011-11-09, 13:13)Rav napisał(a): Heh. Rozbraja mnie to straszenie prokuraturą. Ja sam nigdy nie biorę udziału w konkurach gdzie jest głosowanie poprzez sms, maila lub na stronie konkursu po to by oszczędzić sobie potem czytania że ktoś wygrał konkurs nie zgodnie z prawem i prokurator będzie go ścigał za wyłudzenie. Żenada.

Jakie straszenie? A jeśli złodziej włamie Ci się do domu, a Ty zgłosisz to na policję, to też będzie straszenie złodzieja?
Rozbraja mnie faworyzowanie oszustów, na tych bardziej i mniej szkodliwych.
Rozbraja mnie nazywanie jednego zgłoszenia przestępstwa - dobrym, obywatelskim, a innego - "straszeniem".
Takie stanowienie prawa wedle swoich upodobań.
Żenada.

Odpowiedz }
Plusy od

Odpowiedz }
Plusy od

Zastanawia mnie, jaki sposób głosowania jest ok wg autora wątku?

Ja wyobrażam to sobie tak - wrzucam zdjęcie na konkurs, nigdy nie oddaję na siebie głosu więc mogę liczyć tylko na tych, którym moje zdjęcie się spodoba. Nie będę namawiać znajomych nie chcąc stawiać ich w niezręcznej sytuacji (bo a nuż zdjęcie im się nie podoba i nie mają ochoty na takie zabawy). Przypadkowi ludzie, którzy wyłapią moje zdjęcie i zagłosują, nie będą pokazywać go znajomym i namawiać do zagłosowania (bo to sztuczne nabijanie głosów).

Spójrzmy na to od strony Dziennika Bałtyckiego. Po co robią konkurs? Czy nie po to aby zwiększyć klikalność? Jakiż więc interes mają w tym, aby konkurs był obwarowany blokadami i ograniczeniami?

Big Grin

To wszystko jest takie oczywiste ale... niektórzy są z Jowisza.
Błogosławieni Ci, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie oblekają tego faktu w słowa. J. Tuwim
Offfotopiki

Odpowiedz }
Plusy od

Ale klikanie czy wysyłanie sms nie jest obowiązkowe, kale?Big Grin Bo czegos tu nie rozumiem...

Każda forma konkursu jest obarczona ryzykiem stronniczości lub nieuczciwości.
Jeśli się akceptuję zasad - nie biorę udziału. Jeśli mam dowód na nieuczciwość - zgłaszam do organizatorów czy gdzie tam jeszcze.
Biadolenie po forach jest śmieszne.Sad

Odpowiedz }
Plusy od

(2011-11-09, 13:13)tcz45 napisał(a): a ja myślałem,że sony to szczyt marzeń...heheeBig Grin

jaszym Ci wytłumaczy, że jest inaczej Tongue Szczyty marzeń się zmieniają Big Grin

Odpowiedz }
Plusy od

(2011-11-10, 01:12)Jadzia napisał(a): jaszym Ci wytłumaczy, że jest inaczej Tongue Szczyty marzeń się zmieniają Big Grin

A może to tak, że po wejściu na jeden szczyt, w zasięgu wzroku pojawiają się kolejne, wyższe i nagle stwierdzasz, że i je trzeba zdobyć Big Grin

Odpowiedz }
Plusy od

Facebook Twitter RSS

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

© 2015, Motyw "Duende" iAndrew. Modyfikacja i spolszczenie McB 
Polskie tłumaczenie © 2007-2018 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.