Redakcja serwisu Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych na forum. Publikowane tutaj treści są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami użytkowników forum.tcz.pl.

• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Polskie obozy... "represyjne"?

Ciekawy temat do dyskusji. Samo określenie budzi wiele kontrowersji, problem jednak istniał.
http://wyborcza.pl/1,75478,11213017,W_Po...&startsz=x
Błogosławieni Ci, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie oblekają tego faktu w słowa. J. Tuwim
Offfotopiki

Odpowiedz }
Plusy od

Nie było polskich obozów koncentracyjnych, co za tytuł wątku?
"polskie-ruskie obozy polityczne" na terenach byłych NIEMIECKICH obozów koncentracyjnych w Polsce.
Jak ja nie trawię tzw. "żydo-komuny", wyborczej, michnika, urbana, olejnik i in. sk*****Smile
a bartoszewskiego mam w dup** za Pileckiego !
Aga, jak możesz chwalić się tym, że pracujesz w wybiórczej ?
http://chomikuj.pl/imarcel/*c5*bbYDOKOMU...924401.pdf

Odpowiedz }
Plusy od

Nie pracuję w wybiórczej, skąd ten pomysł?
Chodzi o sam fakt dyskusji na temat obozów. Jak pisałam, sama nazwa budzi kontrowersje (dla złagodzenia dam ją w cudzysłów znając drażliwość ludzi).
Błogosławieni Ci, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie oblekają tego faktu w słowa. J. Tuwim
Offfotopiki

Odpowiedz }
Plusy od

duuużo lepiej, pozdrawiam Smile

Odpowiedz }
Plusy od

Aga, przyznam się szczerze, że nie miałem pojęcia o tym, że komunistyczne oraz sowieckie władze wykorzystywały po "oswobodzeniu" niemieckie obozy zagłady, w celu dalszej ich eksploatacji.
Czeka nas, o ile do niej dojdzie, ciężka dyskusja, która obawiam się, zostanie sprowadzona do nacjonalizmów, szowinizmów i kilku obelg, jak to onegdaj bywało. A potrzeba raczej wzajemnego wysłuchania i rozwagi.

Odpowiedz }
Plusy od

Reakcja pana-jp mówi wiele o chęci narodu do zgłębiania tematu.
Offfotopiki

Odpowiedz }
Plusy od

Reakcją pana-jp bym się zbytnio nie przejmował - choć masz rację, można ją uznać za "reprezentatywną" dla części naszego społeczeństwa.

Problemem jak zwykle jest brak edukacji, narastające od pokoleń zakłamania oraz zwyczajny strach przed prawdą. Ostatnio jestem w "tej tematyce" dosyć mocno posadowiony, dlatego tak bardzo mnie zaskoczyła ta informacja. Jednak z drugiej strony, rodząca się "nowa Polska", budowana w oparciu o nacjonalizm, szowinizm i ksenofobię, wydobyła z umęczonego narodu najgorsze cechy, często podsycane terrorem lub też chlebem, którego brakowało po latach okupacji, dlatego też nie powinno nikogo zaskakiwać, że istniejącą infrastrukturę, "nowa władza ludowa" postanowiła sobie przywłaszczyć, a że Niemcy byli skrupulatni, dokładni, wręcz perfekcyjni w tym, co robią, miejsca te nadawały się idealnie.

Czym zresztą różnił się komunizm od faszyzmu? Niczym. Jak powtarza Edelman, oba systemy totalitarne cechuje dokładnie to samo - każde postępowanie jest usankcjonowane w imię utrzymania władzy, za wszelką cenę, oba systemy nie szanują życia i wolności, i żerują na złych emocjach - wrogach ludu.

Temat obszerny poruszyłaś.

Odpowiedz }
Plusy od

Czym różni się faszyzm od komunizmu? Faszyści dbali o swoich ludzi, komuniści każde życie mieli za gówno.
A na drzewach zamiast liści będą wisieć socjaliści!

Odpowiedz }
Plusy od

(2012-02-28, 18:09)kamilus napisał(a): Czym różni się faszyzm od komunizmu? Faszyści dbali o swoich ludzi, komuniści każde życie mieli za gówno.

Ty aby na pewno jesteś zdrowy?

Odpowiedz }
Plusy od

Jak najbardziej. Czerwoni w trakcie WWII zostawiali swoich rannych by dogorywali, a faszyści zabierali ich ze sobą. Ot jedyna różnica pomiędzy jedną, a drugą patologią.
A na drzewach zamiast liści będą wisieć socjaliści!

Odpowiedz }
Plusy od

Tyle się o tym mówi a nikt nie wspomina o polskim obozie koncentracyjnym w Berezie Kartuskiej działającym w latach 1934-1939 Tongue.

Odpowiedz }
Plusy od

(2012-02-28, 19:53)kamilus napisał(a): Jak najbardziej. Czerwoni w trakcie WWII zostawiali swoich rannych by dogorywali, a faszyści zabierali ich ze sobą. Ot jedyna różnica pomiędzy jedną, a drugą patologią.

Hitler mianował generała Paulusa feldmarszałkiem tylko dlatego by ten nie poddał siebie i wojsk do niewoli radzieckiej. Paulus był jedynym feldmarszałkiem, który się poddał.

Szukaj dalej Smile

Odpowiedz }
Plusy od

(2012-02-23, 13:28)aga_piet napisał(a): Ciekawy temat do dyskusji. Samo określenie budzi wiele kontrowersji, problem jednak istniał.

Pewnie, że problem istniał i jak widać istnieje nadal... Podstawowym problemem w dyskusji nad tymi miejscami, zdaje się być jest nazewnictwo. Czy słowo "polskie" jest właściwe? Czy słowo "koncentracyjne" jest właściwe? Confused

Odpowiedz }
Plusy od

Rzeczywiście jest problem z doborem odpowiednich słów, ale wydaje mi się, że jest to problem wtórny. Pierwotnym i źródłowym jest to, że jako społeczeństwo nie jesteśmy gotowi na przyjęcie do świadomości zbiorowej faktu, że po wojnie miejsca te funkcjonowały nadal jako obozy, choć zostały "wyzwolone".
Jest to podobny problem, jak ten z Jedwabnem, gdzie pokazanie, że nie całe polskie społeczeństwo w latach wojennych, przedwojennych, jak i powojennych było tolerancyjne, czy też gotowe do bezwarunkowej pomocy Żydom i jest odbierane jako atak na etos Polaka-obrońcy Żyda w czasie wojny.
45 lat komunizmu, a potem ponad 20 lat przemilczenia, wraz z odpowiednią indoktrynacją, która bazowała na tym, że to faszyzm był zbrodniczy, jakieś piętno odcisnęły.
Z drugiej strony nie ma się co dziwić ludziom, bo spora część powojennych dyskusji, prędzej czy później sprowadzała się do roszczeń majątkowych i uznania granic państw.

Odpowiedz }
Plusy od

(2012-02-28, 16:15)mieczyslaw napisał(a): ...komunistyczne oraz sowieckie władze wykorzystywały po "oswobodzeniu" niemieckie obozy zagłady, w celu dalszej ich eksploatacji.

Właśnie poczytałam o naszej lokalnej historii i dowiedziałam się, że po wojnie nie tylko wykorzystywano istniejące wówczas niemieckie obozy zagłady... Okazuje się, że w Tczewie (IV 1945 r.) zorganizowano specjalny obóz (zwany także kolonią niemiecką) dla Niemców i osób posiadających II grupę. Huh

Odpowiedz }
Plusy od

Facebook Twitter RSS

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

© 2015, Motyw "Duende" iAndrew. Modyfikacja i spolszczenie McB 
Polskie tłumaczenie © 2007-2018 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.