Redakcja serwisu Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych na forum. Publikowane tutaj treści są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami użytkowników forum.tcz.pl.

• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Polskie obozy... "represyjne"?

(2012-02-28, 16:56)mieczyslaw napisał(a): Reakcją pana-jp bym się zbytnio nie przejmował - choć masz rację, można ją uznać za "reprezentatywną" dla części naszego społeczeństwa.

Problemem jak zwykle jest brak edukacji, narastające od pokoleń zakłamania oraz zwyczajny strach przed prawdą. Ostatnio jestem w "tej tematyce" dosyć mocno posadowiony, dlatego tak bardzo mnie zaskoczyła ta informacja. Jednak z drugiej strony, rodząca się "nowa Polska", budowana w oparciu o nacjonalizm, szowinizm i ksenofobię, wydobyła z umęczonego narodu najgorsze cechy, często podsycane terrorem lub też chlebem, którego brakowało po latach okupacji, dlatego też nie powinno nikogo zaskakiwać, że istniejącą infrastrukturę, "nowa władza ludowa" postanowiła sobie przywłaszczyć, a że Niemcy byli skrupulatni, dokładni, wręcz perfekcyjni w tym, co robią, miejsca te nadawały się idealnie.

Czym zresztą różnił się komunizm od faszyzmu? Niczym. Jak powtarza Edelman, oba systemy totalitarne cechuje dokładnie to samo - każde postępowanie jest usankcjonowane w imię utrzymania władzy, za wszelką cenę, oba systemy nie szanują życia i wolności, i żerują na złych emocjach - wrogach ludu.

Temat obszerny poruszyłaś.

Aga pierwotnie nazwała temat:
"Polskie obozy koncentracyjne" i na to była reakcja - post, który wyjaśnił moje stanowisko. W wyniku tego Aga zmieniła tytuł tematu na obecny. Co Ci nie pasuje, nie zareagowałbyś ?

Odpowiedz }
Plusy od

Odniosłem się do drugiej części Twojej wypowiedzi, myślę że wiesz Wink

Odpowiedz }
Plusy od

znalezione w necie-komentarz:

Obozy pracy przymusowej
6 kwietnia 1945 Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego na podstawie okólnika nr 42 utworzyło Centralne Obozy Pracy, powołując obozy w Warszawie, Poniatowie, Krzesimowie, Potulicach i Jaworznie. Jednakże Centralny Obóz Pracy w Jaworznie rozpoczął ... rozwiń całośćdziałalność jeszcze przed wejściem w życie okólnika, w lutym 1945 roku.
C~P w Jaworznie był największym z centralnych obozów pracy w Polsce i ważnym ogniwem stalinowskiego aparatu represji. Jego wielkość wynikała z tego, że stanowił on rezerwuar siły roboczej dla przemysłu górnośląskiego. Takiego znaczenia nie miały Potulice czy Sikawa, znajdujące się w pobliżu o wiele mniejszych centrów przemysłowych (Gdańsk i Łódź). Z Jaworznem mogły tylko konkurować obozy w Warszawie. Świadczy to o tym, że czynniki ekonomiczne były najważniejsze w rozbudowie obozów pracy. C~P Jaworzno spełniał ponadto wiele funkcji. Był to zarówno obóz pracy, obóz kamy jak i obóz jeniecki. Funkcje te przeplatały się i często były mało czytelne. Nie zmienia to faktu, że był on największą katownią przodującą pod względem liczby zmarłych na tle innych obozów i więzień. Jego kierownictwo i funkcjonariusze byli zdemoralizowanymi ludźmi często zasługującymi na miano zbrodniarzy
Kolejnym etapem w dziejach jaworznickiego obozu było więzienie dla młodocianych więźniów politycznych. Działało ono w latach 1951-1955. Było największym tego rodzaju obozem w Polsce, gdzie tysiące młodych ludzi poddano nie tylko wyniszczającej pracy, ale także indoktrynacji na wzór sowiecki. Ta eksperymentalna jednostka penitencjarna przestała istnieć z dniem 3 l grudnia 1955 roku.
Warto wspomnieć o obozach pracy przymusowej zorganizowanych i nadzorowanych przez w większości komendantów żydowskich zatrudnionych w UB w latach 1945 do 1952. Tu mordowano autochtonów. O tym się milczy i pomników pamięci nie stawia. Obozów było co najmniej 157, między innymi w Mysłowicach, Jaworznie, Gliwicach, Radoniów Kopalnie uranu, dla przeciwników politycznych. Niektóre źródła podają 187 obozów.
Tablice pamiątkowe zostały wyrwane, a ślady nadal są zacierane.
Wojskowy Korpus Górniczy - formacja wojskowej służby zastępczej utworzona w 1949 w PRL, zlikwidowana w 1959. Kierowano do niej wyłącznie mężczyzn (młodych poborowych), których uznawano za przeciwników politycznych, niebezpiecznych dla wprowadzanego siłą ustroju komunistycznego w Polsce - w szczególności byłych członków organizacji niepodległościowych i antykomunistycznych (m. in. AK, NSZ, itp.), synów przedwojennej inteligencji i tzw. kułaków. Służba ta miała charakter pracy przymusowej. Bataliony: Katowice, Wałbrzych,
Niezależnie od tego były kopalnie uranu Kowary, Radoniow, Wleń, nikt z bezpośrednio pracujących przy wydobyciu nie przeżył, w wyniku napromieniowania umierali na białaczkę.

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/nasz-dzie...omosc.html

Odpowiedz }
Plusy od

Widać jakich dziennikarzy mają zagraniczne media, niedouczonych. Coś usłyszą, coś poczytają ale nie doczytają i chlapną kolejną głupotę.
Tak samo jak ostatnio UEFA przed Euro 2012 na swojej stronie podała rys historyczny Polski i to, że byliśmy okupantem Litwy. Bzdura i brak słów na taką ignorancję.

Odpowiedz }
Plusy od

(2012-02-23, 13:28)aga_piet napisał(a): Ciekawy temat do dyskusji. Samo określenie budzi wiele kontrowersji, problem jednak istniał.
http://wyborcza.pl/1,75478,11213017,W_Po...&startsz=x

czy wypowiedź Baracka Obamy i kontrowersje, reakcje z nią związane zmieniły Twój punkt widzenia na moją uwagę i w konsekwencji zmianę przez Ciebie nazwy wątku, który zapoczatkowałaś Agnieszko ? (nie zabiegam o Twój głos Big Grin )

i wszystko jasne ?

Odpowiedz }
Plusy od

Zbigniewie, myślałam że dialog toczyłam z panem-jp... widocznie coś mi się pomyliło Angel
Błogosławieni Ci, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie oblekają tego faktu w słowa. J. Tuwim
Offfotopiki

Odpowiedz }
Plusy od

(2012-06-04, 22:09)Zbigniew Urban napisał(a): czy wypowiedź Baracka Obamy i kontrowersje, reakcje z nią związane zmieniły Twój punkt widzenia na moją uwagę i w konsekwencji zmianę przez Ciebie nazwy wątku, który zapoczatkowałaś Agnieszko ? (nie zabiegam o Twój głos Big Grin )

i wszystko jasne ?

[Obrazek: good2.gif][Obrazek: empathy.gif]

Odpowiedz }
Plusy od

Odpowiedz }
Plusy od

(2012-06-04, 22:09)Zbigniew Urban napisał(a):
(2012-02-23, 13:28)aga_piet napisał(a): Ciekawy temat do dyskusji. Samo określenie budzi wiele kontrowersji, problem jednak istniał.
http://wyborcza.pl/1,75478,11213017,W_Po...&startsz=x

czy wypowiedź Baracka Obamy i kontrowersje, reakcje z nią związane zmieniły Twój punkt widzenia na moją uwagę i w konsekwencji zmianę przez Ciebie nazwy wątku, który zapoczatkowałaś Agnieszko ? (nie zabiegam o Twój głos Big Grin )

i wszystko jasne ?

Oczywiście Panie Zbigniewie, oczywiście... Rolleyes
Wszyscy musimy żyć ze swoimi porażkami... Ja muszę ze swoją sypiać!
by Al Bundy

Odpowiedz }
Plusy od

(2012-06-04, 22:23)aga_piet napisał(a): Zbigniewie, myślałam że dialog toczyłam z panem-jp... widocznie coś mi się pomyliło Angel

pytałem (retorycznie ?)

"i wszystko jasne ?"

identyfikujac się, żeby nie powiedzieć utożsamiając się z innymi 1538 uczestnikami forum w wieku 24-28 lat obchodzącymi właśnie wczoraj/dzisiaj/jutro urodziny; pytam ilu pozostało ?
lawina zostanie poruszona ?

wracając do tematu, jakie refleksje ?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zaburzenie_...mo%C5%9Bci

Odpowiedz }
Plusy od

Facebook Twitter RSS

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

© 2015, Motyw "Duende" iAndrew. Modyfikacja i spolszczenie McB 
Polskie tłumaczenie © 2007-2018 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.