Redakcja serwisu Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych na forum. Publikowane tutaj treści są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami użytkowników forum.tcz.pl.

• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy czytamy książki??

Dopóki nie zgasną gwiazdy - Piotr Patykiewicz

Fajna, lekka, dobrze napisana książka, fabuła zasadza się trochę na idei pętli znanej choćby z Alchemika Coelho. Czyta się dobrze, akcja wartka, całkiem pomysłowa wizja świata postapokaliptycznego, który to jednak ciągle stacza się w otchłań niebytu. Wyludnione miasta, mroźny klimat, do tego utracona wiedza a nawet jeśli gdzieś przechowywana to już całkowicie bezużyteczna, bo zniknął świat, w którym miała zastosowanie. Koszmar i trud egzystencji budzi demony ciemnoty i zabobonu co dodatkowo zmniejsza szanse na przeżycie. Polecam

Patykiewicza czyta się łatwo, inne Jego książki, które z czystym sumieniem mogę polecić to:
Zły brzeg
Odmieniec
Wąska ścieżka czarownicy
Rajskie zorze
Infernalizacja

(kolejnośc nie ma znaczenia) Polecam

Odpowiedz }
Plusy od

Pierwszy mój wpis tutaj był o Borysie Akuninie rosyjskim świetnym pisarzu. Lada moment ukarze się nowa książka Akunina "Wodna Planeta" okazuje się, że autor został dostrzeżony również na szerszych wodach internetu. Jego najnowszą książkę opisał portal wpolityce. Wszystko dzieję się w Carskiej Rosji, świetnie ukazując patologie i koloryt tamtego świata, z jego niewyobrażalnym bogactwem i dojmująca biedą. Bardzo lubię różne ciekawostki i tu na przykład świetnie przedstawiona jest hierarchia służbowa. Bardzo dobrze oddaje to rosyjska mentalność, ze jak na mnie krzyczy to znaczy, ze mu wolno. Oczywiście nie dosłownie, ale jednak, choć w sumie momentami również dosłownie. Książeczki chudziutkie do połknięcia na raz. Autora polecam kolejność bardzo ważna
1. Azazel,
2.Turecki Gambit,
3.Lewiatan,
4.Śmierć Achillesa,
5.Walet Pikowy,
6.Dekorator,
7. Radca stanu
8. Koronacja
9. Kochanka Śmierci
10. Kochanek Śmierci
11. Diamentowa Karoca t. 1 Łowca ważek
12. Diamentowa Karoca t.2 Między wierszami
13. Nefrytowy różaniec (opowiadania)
14. Świat jest teatrem

Link do artykułu wpolityce
http://wpolityce.pl/kultura/289746-erast...-na-polske

Autor ma jeszcze dwa inne cykle ale to następnym razem.

PS Napiszcie jeśli coś z tego co tu polecam przeczytaliście i się Wam spodobało a może własnie nie przypadło do gustu. Pozdrawiam

Odpowiedz }
Plusy od

Kiedy Ty to wszystko czytasz? Bo co wpis, to co najmniej kilka pozycji. Ty chyba zawodowo czytasz książki. Wink
Zabrania się parobkom przesiadywania nad piwem latem po godzinie dziewiątej, a zimą po godzinie ósmej oraz wznoszenia okrzyków na ulicach, pod karą wieży.

Odpowiedz }
Plusy od

Big Grin Zaczęłam maniakalnie czytać 11 lat temu. U szczytu formy czytałam 2 książki tygodniowo, teraz mniej, bo rodzina i wiadomo jest trudniej, więc wychodzą mi tak 2 - 4 miesięcznie. Czytam na ogół na zasadzie czytania premiery wydawniczej i wtedy od razu wstawiam te, które wcześniej przeczytałam, więc mam fory 11 lat czytania Smile Jak chcesz mogę Ci podesłać moją listę książek przeczytanych i posiadanych, to są tylko te które realnie mam na półce (a właściwie w piwnicy, bo nie mam takiej biblioteczki), do tego dochodzi z 10-15 czekających w kolejce albo takich, które czytam równolegle no i te które przeczytałam ale ich nie posiadam. Trudno to spamiętać, bardziej pamiętam okładki niż tytuły i już kilka razy zdarzyło mi się kupić książkę którą miałam i przeczytałam a ona zwyczajnie zmieniła grafikę w kolejnym wydaniu. Dlatego 8 lat temu zaczęłam prowadzić mój rejestr, obecnie jest w nim 586 książek. Mam o czym pisać, wiadomo, nie każda mi się podobała, więc nie trzeba się bać, ze wszystkie tu wymienię. Ale mam swoich ulubionych autorów i tych tutaj przedstawiam. I tak jednym z nich jest Pilipiuk (już tu pisałam o jego serii Oko Jelenia). Wczoraj była premiera Pilipiuka "Litr ciekłego ołowiu" w poniedziałek wybieram się na zakupy Smile Na tyle ufam w zdolności autora, że nawet w ciemno mogę go polecić.
Kolejny ulubiony to Komuda i tu premierę mamy 27 kwietnia "Hubal" klimatu II wojny światowej jeszcze w wykonaniu autora nie czytałam, więc nie mam zdania
I 18 maja mamy premierę Ziemiańskiego "Pomnik Cesarzowej Achai" tom V i ze względu na to czytałam 4 pierwsze na pewno przeczytam i piąty. Zarówno pierwotna seria Achaja jak i jej kontynuacja w postaci Pomnik Cesarzowej Achai są świetne i cieszą się dużą popularnością, Ziemiański ma lekkie pióro i ciekawie przedstawia w tych seriach świat odwróconych ról społecznych, mężczyźni siedzą w domu a wojna to rzecz kobieca, można się z logika takiego świata spierać, ale spójności intelektualnej nie można autorowi odmówić, świetnie przedstawia jak ciemne strony natury kobiet mogą realizować się w takim świecie. Polecam

Odpowiedz }
Plusy od

Skończyłam Pilipiuka Litr Ciekłego Ołowiu - jest to zbiór opowiadań, bardzo mi się podobało, czyta się lekko i przyjemnie, do znanych już wątków z przełomu XIX i XX wieku, współczesności i Kuzynek Kruszewskich wprowadzono nowe opowiadanie z postapokaliptycznego świata dotkniętego nie wojną a zarazą, która wybiła 98% populacji, tereny Europy zachodniej to koszmar kalifatów, na terenie Rzeczpospolitej ostał się Lublin jako doży ośrodek cywilizacyjny i bardzo podupadła i głodna Warszawa, Bardzo dobrze ukazane wyrwanie ludności ze świata technologii. Polecam. Opowiadania Pilipiuka można czytać w niby w dowolnej kolejności, jednak w tym tomie wiele jest nawiązań do poprzednich, więc niby się da, ale całego obrazu nie uzyska się bez czytania wszystkiego Big Grin I mamy tak:
Kolejnośc zbiorów opowiadań:
1. "2586 kroków"
2. "Czerwona Gorączka"
3. "Rzeźnik drzew"
4. "Aparatus"
5. "Szewc z Lichtenrade"
6. "Carska manierka"
7. "Reputacja"
8. "Litr ciekłego ołowiu'

Odpowiedz }
Plusy od

No i skończyłam również ostatni tom Pomnika Cesarzowej Achai Ziemiańskiego.
Zeszło mi dłużej, bo się okazało, ze ma prawie 1000 stron. Książka świetna, bardzo dobrze napisana, jestem pod ogromnym wrażaniem powiązania wszystkich wątków również tych z pierwszej serii czyli Achai. Połączenie wydarzeń z właściwie czterech osobnych i niewspółgrających bezpośrednio światów naprawdę mistrzowskie. Ciężko napisać cokolwiek by nie spoilerować. Więc powiem tylko POLECAM!!!!
Na książki o Achai składają się dwie serie
pierwsza to
Achaja tom 1, 2, 3
a druga to:
Pomnik Cesarzowej Achai tom 1, 2, 3, 4, 5.

PS Z Ziemiańskiego świetną książkę na raz, do tego śmieszną i mroczną polecam "Za progiem grobu" Książka nie dla młodzieży

PS2 Jutro zabiorę się za zaległego Hubala Komudy

Odpowiedz }
Plusy od

I. Chyba przeczytałam najdurniejszą książkę w całym swoim życiu! Joe Ambercrombie Ostre cięcia. na książkę składa się teoretycznie zbiór opowiadań. Tyle, ze to żadne opowiadania a ścinki zdarzeń, które wyrzucono podczas redakcji z innych powieści autora. Bez ładu i składu, bez jakiejkolwiek kompatybilności z jego trylogiami, no zupełna bzdura, do tego kiepsko i nędznie napisana czyli słusznie wyrzucono te watki. Kompletna bzdura, a tu autor próbuje od ludzi wyłudzić pieniądze. Stanowczo odradzam a dla pewności książka wygląda tak:

[Obrazek: ostre-ciecia-u-iext43199167.jpg?1475221569]

PS Wszystkie inne książki Ambercrombiego są naprawdę świetne i godne polecenia

II. Jakaś kiepska seria mnie dopadła.
Druga dziwaczna ksiązka, która jeszcze przez 2/3 stwarzała nadzieję na coś fajnego i miała ogromny potencjał to pierwszy tom trylogii Krucze Pierścienie pt.: Dziecko Odyna  autorstwa Pettersen Siri. I tak jak zaczyna się dobrze i ciekawie tak końcówka jest tak durnowato słodkaśna, że po prostu zwracamy tęczą a jednorożce skaczą po łące. Właściwie żaden nazwany z imienia bohater nie ginie (doliczyłam się dwóch zamordowanych! i jednego samobójcy! przy czym zamordowani to tylko ci źli), a zakończenie jest tak żenujące, ze nawet Trudi Canavan by się go nie powstydziła. Jak autorka mogła za to coś dostać tak prestiżowe nagrody nie mam pojęcia. Jak godne zaufania (do tej pory) miesięczniki Nowa Fantastyka i Nowa Fantastyka wydanie specjalne mogły tej miernocie dać 6/6 gwiazdek? Nie wiem. Po raz pierwszy zawiodłam się na ich recenzjach, a że rozumiem, ze nadwyrężyć swą renomę można tylko za i dla  duzej kasy to logicznym jest, iż na promocję Siri idzie mnóstwo pieniędzy. Nie mam pojęcia jak autorka z tego czegoś planuje wyrzeźbić jeszcze dwa tomy. Stanowczo odradzam

[Obrazek: krucze-pierscienie-tom-1-dziecko-odyna-u...313063.jpg]

Za to teraz coś polecę

III. Dusza Cesarza Brandon Sanderson
Świetnie napisana książka, każde zdanie jest potrzebne> Autor stworzył ciekawy i spójny świat, w którym każda rzecz istnieje nie tylko w swym fizycznym wymiarze, ale też duchowym. Wszystko co nas otacza oraz my sami jesteśmy pewnego rodzaju historią. Historią, którą można leciutko nagiąć bądź przy ogromnej wprawie napisać zupełnie od nowa. Trafiamy do Cesarstwa, na jego władcę dokonano częsciowo nieudanego zamachu. Otóż Cesarz żyje tyle, ze z powodu rany głowy jest całkowitym warzywem, stracił to wszystko co powoduje, że jesteśmy sobą. Koterie będące u władzy a jest ich 80 zaczynają się żreć jak psy, sytuacja dość groźna dla wszystkich zasiedziałych notabli. Wiadomo nowy cesarz zmiecie wszystkich starych wyjadaczy a w ich miejsce wstawi swoich. I tu pojawia się myśl by sfałszować duszę/osobowość cesarza. Czy to możliwe, czy moralne i czy będzie skuteczne... warto przeczytać polecam

[Obrazek: DuszaCesarza.jpg]

IV. Komornik Michał Gołkowski tom 1
Dobrze napisana, ciekawa koncepcja Apokalipsy tandetnie wykonanej z wszelkimi niedoróbkami wielkich projektów, czyli teoria sobie a praktyka sobie, wszystko to zamiast sprawnie i monumentalnie przebiegać, to raczej leży i kwiczy. Na początek Ziemia przestała swego ruchy obiegowego i obrotowego. Czyli tam gdzie stanęła przodem do Słońca mamy wieczny dzień a  z drugiej strony wieczną noc. Pory roku także ustały. Na ziemię zstąpili Aniołowie, cherubini i cała reszta niebieskiego towarzystwa, wszystko to co najmniej mało bystre lub wręcz bezmyslne, absurd pogania tragedię a w to wszystko wkracza a jakże biurokracja.
I tak jak do książki nie mam żadnych zastrzeżeń, czyta się dobrze, ciekawe zawiązania wątków tak jedna rzecz jest przekomiczna. Otóż w świecie niedostatku wody, ogólnego głodu, brudu, upadku, rozpadu wszelkich więzi i zaniku wartości, jedynymi czystymi (fizycznie i psychicznie), zorganizowanymi i posiadającymi wodę i pokaźne plony ludźmi jest starszawa para zakochanych gejów. No błagam was, wiem że po wstawieniu takiego czegoś można liczyć na promocję ze strony tych środowisk, ale żeby aż tak się podlizywać? Można to chyba jakoś mniej idiotycznie robić.
Ale tak już mówiłam książka fajna, polecam

[Obrazek: komornik-u-iext43267429.jpg?1475221716]

V. Przeklęty Metal Paweł Kornew
Nowa seria (po wreszcie zakończonej, bo zajeźdzonej na śmierć idei Świata Przygranicza), co można napisac najpierw o czym: otóż historia opowiada o inkwizytorze, jak się okazuje domorosłym choć utalentowanym. Co uderza to tragiczna redakcja książki, Wydawnictwo Papierowy Księżyc poskąpiło pieniędzy i czyta się to jak zjeźdza po żyletce.  Przełożył to to Rafał Dębski autor kilku dobrych książek można by pomyśleć, ze będzie ciekawie a nie jest.. Ponieważ czytałam pozostałe książki Kornewa tyle, ze wydane przez Fabrykę słów widzę zasadnicza różnicę. Rusycystyczne konstrukcje zdań mocno utrudniają odbiór. I teraz według mnie największy zarzut. Widzę bardzo duże nawiązanie do Jacka Piekary i jego Inkwizytora Mordimera Maderdina. Przy czym oryginał wypada dużo lepiej pod każdym względem.
Cóż , niestety nie polecam

[Obrazek: przeklety-metal-u-iext41944686.jpg]

Odpowiedz }
Plusy od

Możesz podać jakiś przykład tych rusycystycznych konstrukcji?
Zabrania się parobkom przesiadywania nad piwem latem po godzinie dziewiątej, a zimą po godzinie ósmej oraz wznoszenia okrzyków na ulicach, pod karą wieży.

Odpowiedz }
Plusy od

Zdania wielokrotnie złożone, te z tych dłuższych, miały problem, bo gubiły polską konstrukcję, znikał podmiot lub zmieniał bez powodu płeć. Nie trzymały się logicznie. Ewidentny brak korekty po tłumaczeniowej. Tłumaczenie to jedno, ale potem dobrze jeśli przeczy ta specjalista od języka polskiego. Ciężkiego ćwieka mi zabiłeś, jeśli pogrzebię to znajdę, ale zmuszasz mnie do ponownej lektury. Dlaczego uważam, że to błędy typowe dla tłumaczenia z języka rosyjskiego otóż podobne błędy spotkałam w książkach Akunina, Bielanina i u Bułyczowa no i może Gromyko (choć Ona jest Białorusinką). Ale u nich to było niezwykle rzadkie, dwa góra trzy trochę dziwne konstrukcyjnie zdania na całą książkę. Tutaj przyznam, ze momentami czytałam po dwa trzy razy i nie rozumiałam dopiero sens mi się wyłaniał z ogólnego kontekstu. Czyta się ciężko. Dlatego na podstawie tego, ze tylko w tłumaczeniach z rosyjskiego występuje takie charakterystyczne coś dochodzę do wniosku, ze te zaburzenia wynikają z próby dosłownego przełożenia treści, a nie zawsze jest to tym samym co dokładne oddanie sensu.

Odpowiedz }
Plusy od

Właśnie skończyłam II tom Kruczych Pierścieni Siri  Pettersen. I cóż tu mówić ciekawa koncepcja. Pierwszy tom rozgrywał się w świecie Ym, drugi w naszej rzeczywistości, trzeci będzie dział się w świecie ludu Dreyri. Wzajemne przenikanie i wspólzależność pozornie osobnych światów to ciekawa koncepcja. Pomysł fajny: wojna najeźdzców z obcych światów jako forma powstania mitów a co za tym idzie i bogów w świecie najechanym. Do tego kłótnia w boskiej rodzinie, wygnanie tych złych i wieczne panowanie tych dobrych. To motyw znany w każdej prawie religii od starożytnego Egiptu przez Azteków, Majów do chrześcijaństwa, gdzie kłótnię w boskiej rodzinie możemy postrzegać jako bunt Szatana i jego popleczników. Tutaj ciekawie podane są przyczyny (zupełnie nie wzniosłe) jak i konsekwencje. Dowiadujemy się również, ze historię piszą zwycięscy. I zgodnie z hasłem z Orwella kto włada przeszłością panuje nad teraźniejszością. Jedyny problem książki to znowu samo rozwiązanie problemu. Przez całą książkę dowiadujemy się jak niewyobrażalnie potężne, niezniszczalne i niezwykle szybko samoregenerujące się sa istoty z ludu Dreyri, a potem rachu ciachu i po sprawie, w sposób tak sprzeczny z tym wszystkim o czym już się dowiedzieliśmy, ze po prostu każdy zapyta czy autorce ktoś kartki podmienił i do druku poszedł kompletny absurd. Tym bardziej, że w ksiązce pojawia się motyw, który mógł świetnie posłużyć do zabicia istoty z innego świata. Ale co tam, autorka znowu idzie na łatwiznę tak jak w pierwszym tomie. Ale! czyta się dobrze, pomysły fajne, akcja wartka. Można polecić

[Obrazek: zgnilizna.jpg?1475220057]

Odpowiedz }
Plusy od

Egeniusz4 No niestety tak to właśnie wygląda, nie będę spoilerować, ale gwarantuję Ci, ze jak już przeczytasz to zgodzisz się ze mną, ze rachu ciacu dość dobrze oddaje to co się stało

Odpowiedz }
Plusy od

Eugeniusz4 to zbanowany Borzysław1 w nowej odsłonie Wink
7 minut na forum i 5 postów.
BTC: 16EwymtmudJoitSuRkqx2zDcppqHCwXwDt
LTC: LS2Kbvfg5qDtgS4JXxEWGf6wjkxsFW52Wp

Odpowiedz }
Plusy od

MacGyver A to już rozumiem Big Grin

Odpowiedz }
Plusy od

Brandon Sanderson "Elantris"

Debiut Sandersona. Książka zaskakująca, z diametralnymi zwrotami akcji i ciekawym rozwiązaniem nierozwiązalnego. Autor zbudował ciekawy świat nie tylko w wymiarze uwarunkowań fantastyki czyli magia, nieludzkie istoty, prawa świata lecz również wymiarze politycznym. Mamy również element walki religijnej świata po schizmie. Czyli coś co możemy znać z naszej historii powstania protestantyzmu i konsekwencji które się z tym wiązały. Główną konsekwencją powstania czegokolwiek nowego w świecie o ustalonych strefach wpływów jest wojna. Tu mamy świat, w którym jeden z powstałych odłamów zajadle zwalcza drugi, jednakże mamy do czynienia z państwem teokratycznym więc to zwalczanie przybiera jak najbardziej wymiar wchłaniania kolejnych państw w sposób mocno krwisty. Mamy świat w którym magia upadła, a że upadła z bardzo wysokiego pułapu to huk i zniszczenie są ogromne. Upadek zmiótł warstwę społeczną, którą określić można jako arystokracja a wyniósł kupców, zmiótł mieszczaństwo i zepchnął kraj w feudalizm. A wszystko to zaledwie w 10 lat. Dużo zmian w krótkim czasie, więc mamy chaos, biedę i głód oraz tradycyjne oderwanie możnych. Ciekawy koktajl jak na początek książki a napięcie będzie jak u Hitchcocka już tylko rosnąć.
Jak na debiut książka świetna, rażą pewne drobne niedociągnięcia fabuły i lekkie przegadanie, ale kolejne zwroty akcji nam to rekompensują. Ogólnie czyta się dobrze. Polecam

[Obrazek: 19150981.jpg?1476692519]

Odpowiedz }
Plusy od

A czemu obrazki nie działają?

A żeby nie był off topu to:
Kornew, wbrew nadziejom nie porzucił zamęczonej serii Przygranicza. 12 października miał premierę kolejny tom: "Tam gdzie ciepło" Próbuję przebrnąć, jest ciężko. Trzymajcie kciuki. Październik obfituje w próby reanimacji: 25 mieliśmy premierę ósmego tomu Przygód Jakuba Wędrowycza autorstwa Pilipiuka pt: "Konan Destylator". Miejmy nadzieję, ze sezon ogórkowy się skończył i czekają nas ciekawsze premiery przed świętami

Odpowiedz }
Plusy od

Facebook Twitter RSS

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

© 2015, Motyw "Duende" iAndrew. Modyfikacja i spolszczenie McB 
Polskie tłumaczenie © 2007-2018 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.