Redakcja serwisu Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych na forum. Publikowane tutaj treści są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami użytkowników forum.tcz.pl.

  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PANELE FOTOWOLTAICZNE
 
#1

Witam,  mam pytanie od nośnie PANELE FOTOWOLTAICZNE, czy ktos posiada taką instalację  , chodzi mi oto jakie są koszta utrzymania i serwisu, jeżeli takowy wogule jest potrzebny  i po jakim czasie się taka inwestycja zwraca,  oraz o ile spadły  rachunki za prąd  po uruchomieniu takej instalacji fotowoltaicznej , i czy jeszcze trzeba cos płacic enerdze za licznik.
Proszę o odpowiedzi szczere a nie głupkowate, jak to się nie raz zdarza  na tym forum.
Odpowiedz }
Plusy od
 
#2

Zacznę od końca.
Za licznik nic nie trzeba płacić, jeśli zrezygnujesz całkowicie z prądu od Energi. Jeśli licznik wisi- trzeba płacić, mniej, ale trzeba.
Rachunki mogą spaść do zera, a nawet może pojawić się zysk, jeśli nadwyżka energii zostanie sprzedana. To zależy oczywiście od mocy instalacji fotowoltaicznej i własnego zużycia.
Inwestycja zwraca się po około 18-25 latach. Teoretycznie. W praktyce system fotowoltaiczny, w warunkach polskich, nie zwraca się nigdy.
Serwis oczywiście jest potrzebny, choćby czyszczenie paneli na dachu. Po jakimś czasie zużyte akumulatory (jeśli są), jak i same panele- trzeba wymienić. Wątpliwe również, żeby falowniki i regulatory wytrzymały bezobsługowo 25 lat eksploatacji.
Koszta eksploatacji wynoszą przynajmniej 100% w ciągu 50 lat eksploatacji systemu.

Jeśli masz słownik i go używasz, zepsuły Ci się klawisze spacji, kropki, przecinka i parę jeszcze innych się zacina.
BTC: 16EwymtmudJoitSuRkqx2zDcppqHCwXwDt
LTC: LS2Kbvfg5qDtgS4JXxEWGf6wjkxsFW52WpOdpowiedz }
Plusy od Harry


Facebook Twitter RSS


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości


  © 2015, Motyw "Duende" iAndrew. Modyfikacja i spolszczenie McB 
Polskie tłumaczenie © 2007-2018 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.